İlköğretim birinci kademe öğretmenlerinin demokratik tutum ve davranışları ile öğrencilerin demokratik davranışları arasındaki ilişkilerin saptanması
  1. Tez No: 36288
  2. Yazar: LALE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
102 BOLUM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER 1. Özet Bu araştırma,“İlköğretim Birinci Kademe Öğretmenlerinin Demokratik Tutum ve Davranışları ile öğrencilerin Demokratik Davranışları Arasındaki İlişkilerin Saptanması”amacı ile yapılmıştır. Antakya merkez ilkokulları arasından 14 ilkokul tespit edilerek, bu ilkokulların 4. ve 5. sınıf öğrencileri ile öğretmenleri araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla tutum ölçeği ve gözlem formu kullanılmıştır, öğretmenlerin tutumlarını ölçmek amacıyla, ABD Attitude Research Laboratory tarafından geliştirilen 'Teacher Opinonaire on Democ racy" adlı tutum ölçeğinden yararlanılarak geliştirilen bir ölçek kullanılmıştır, öğretmen ve öğrencilerin demokratik davranışları hem öğretmenlere hem de öğrencilere uygulanan gözlem formu ile belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, elde edilen veriler araştırmanın amaçları doğrultusunda karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. 2. Sonuçlar 1. öğretmenlere uygulanan demokratik tutum ölçeği ortalaması 28 olarak belirlenmiştir. Bu puanla öğretmenler 100
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY The purpose of this study is to prove the relations between democratic attitudes and behaviours of the first step elementary school teachers and their students. The sampling of the research included fourth and fifth years students and their teachers from fourteen of elementary schools in central Antakya. To obtain data in this research, attitude scales and observation techniques were used. To measure up the teachers attitudes 'Teacher Opinionaire on Democracy" that was developed by the U.S.A. Attitude Research Labratory was used. In addition to this, to determine both the teachers and students democratic behaviours, an observation form was used. At the end of the study, findings were compered and discussed according to the hypothesis of the research.