Klaritromisin'in matriks tablet formülasyonları üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 362922
  2. Yazar: A. MUHİTTİN KIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  6. Anahtar Kelimeler: .Clarithromycin, Matrix tablets, Eudragits RL/PO, Carbopol 934, HPMC, Factorial designe
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Klaritromisin yarı-sentetik makrolid grubu bir antibiyotiktir. Antibakteriyel etkisini; dyarlı bakterilerin 50S ribozomal alt ünitelerine bağlanarak ve protein sentezini inhibe ederek gösterir. Lepra (cüzzam), mikrobial enfeksiyonlar, solunum yolu, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Ağız yoluyla günde iki defa 250 mg verilir, eğer gerekli olursa günde iki defa 500 mg'a çıkılır. Oral uygulamayı takiben gastrointestinal kanaldan hızla absorbe edilir ve ilk geçiş metabolizmasına uğrar. Biyoyararlılığı yaklaşık %55'tir. Bu çalışmada, Eudragit RL RL/PO, Karbopol 934, ve HPMC gibi farklı polimerler kullanılarak direk basım tekniği ile klaritromisin sürekli etkili matriks tabletleri hazırlanmıştır. Bu formülasyonların kalite kontrolleri için; ağırlık saptaması, sertlik, friabilite, yükseklik/çap oranı, etken madde içerik düzgünlüğü ve in vitro çözünme hızı kontrolü yapılmıştır. Klaritromisinin miktar tayini için Yüksek Basınçlı Sıvı Kromotografisi (YBSK) kullanılmıştır. Miktar tayini metodu valide edilmiştir. Tabletlerin çözünme hızı profilleri çizilmiş ve kinetik olarak değerlendirilmiştir. Böylece, polimer tipinin ve konsantrasyonunun ilaç salımına etkisi 2³ faktoriyel denemeyle araştırılmıştır. Anahtar kelimeler; Klaritromisin, matriks tablet,Eudragit RL/PO, Karbopol 934, HPMC, faktoriyel deneme
Özet (Çeviri)
Clarithromycin is a semi-synthetic macrolide antibiotic. It exerts its antibacterial action by binding to the SOs ribosomal subunit of susceptible organisms and inhibiting protein synthesis. it is also used in the treatment of leprosy, upper tunistic mycobacterial infections, respiratory -tract, skin and soft- tissue infections. It is given 250 mg twice daily by mouth, increased to SOO mg twice daily if required. It is rapidly absorbed from the gastrointestinal tract following oral adminstration and undergoes tirst-pass metabolism. Its biovailability is about 55%. In this study, sustained release matrix tablets of Clarithromycin were prepared using different polymers as Eudragit RL/PO, Carbopol 934 and Hydroxy Propyl Methyl Cellulose by direct compresion technique. For the quality control of these formulations, weight deviation, hardnes, friability, diameter-height ratio, content uniformity of the active substance and in vitro dissolution technique were performed. HPLC was used for the assay of Clarithromycin and assay method was validated. Dissolution profıles of the tablets were plotted and evaluated kinetically. The effects of drug release of polymer type and concentrations were investigated by 23 factorial design.