Mikroküre partikül büyüklüğünün hedeflendirmedeki rolünün in vitro - in vivo değerlendirilmesi
In vitro - in vivo evaluation of the role of microsphere particle size on the targeting
  1. Tez No: 44376
  2. Yazar: YALÇIN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AŞKIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
VI- Ö Z E T Mikroküreler, son yıllarda üzerinde ilaç taşıyıcısı olarak çok yaygın ılışmaların yapıldığı sistemlerdir. Çaplan 0.02-300 \ım arasında değişen ve aktif adde içeren monolitik yapıdadırlar. Mikroküreler, farklı yapıdaki matris maddelerinin kullanılması ile ızırlanan ve vücudun istenen bölgelerine hedeflenebilen taşıyıcı sistemlerdir, olloidal boyuttaki bu partiküllerin kullanılması ile etken madde, pasif veya aktif îdeflendirme yoluyla istenen hedef organa taşınabilmekte, orada birikmekte ve izey erozyonu, total küre dağılması, mikroküre hidrasyonu ve difüzyon gibi ollarla salınmaktadır. Bu çalışmada, yeni jenerasyon makrolid antibiyotiklerden klaritromisin odel etken madde olarak; insan ve sığır serum albumini, poli(d.l-laktid) ve etil ilüloz mikroküre matris materyalleri olarak seçildi. Hazırlanan mikroküre formülasyonları in vitro koşullarda kontrol edildi. în vo uygulamalar için uygun özellikler taşıdığı tespit edilen insan serum albumini atris maddesi kullanılarak hazırlanan mikroküreler farelere intravenöz olarak ygulandı. Yapılan tüm in vitro ve in vivo kontroller sonucu insan serum albumini ullanılarak hazırlanan mikrokürelerin planlanan şekilde formülasyon ve edeflenebilme özellikleri gösterdiği tespit edildi. Formülasyon parametrelerinin geliştirilmesi, in vivo çalışmaların sayısının rttmlması ve uzun süreli stabilite çalışmalarının yapılması ile mikrokürelerin îdavideki rolünün daha etkin bir şekilde belirleneceği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY IN VITRO-IN VIVO EVALUATION OF THE ROLE OF MICROSPHERE PARTICLE SIZE ON THE TARGETING Microspheres are among the drug carriers where there have been extensive ivestigation in recent years. Microspheres, having particle size between 0.02-300[im, contain an stive substance and have a monolithic structure. Microspheres as carrier systems, are prepared by using different matrix aterials and could be targeted to the desired organs of the body. By using ıese colloidal sized particles, the active substance could be targeted to the irget organ by passive or active targeting, accumulate there and release the ;tive substance through surface erosion, total sphere disintegration, icrosphere hydration and diffusion. In this study, clarithromycin, a new generation macrolide antibiotic, was osen as a model active substance; human and bovine serum albumin, poly(d,l- ictide) and ethyl cellulose werechosenas a microspheres matrix material. The repared microsphere formulations were controlled in vitro. The microspheres repared by using human serum albumin which has suitable spesifications for in ivo applications were given to mice by intravenous injection. The results of in vitro and in vivo controls have demonstrated that licrospheres prepared by using human serum albumin possess formulation and argeting spesifications as previously planned. It was concluded that further efforts should be done such as promoting ormulation parameters, increasing the number of in vivo experiments and long» erm stability studies in order to elucidate the role of microspheres in therapy.