Postoperatif gelişen karın içi yapışıklıkların önlenmesinde klaritromisin'in etkisi
  1. Tez No: 164974
  2. Yazar: ESEF İMREK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET EZBERCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Postoperatif dönemde görülen yapışıklıklar peritona yönelik travmaya bir cevap olarak oluşurlar. Yapışıklıklar barsak tıkanıklığı olgularının büyük bölümünde etiyolojik neden olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bunun yanı sıra kadınlarda infertilite ve kronik pelvik ağrılara sebep olmaktadırlar. Yapışıklıkların önlenmesinde günümüzde iki konu üzerinde durulmaktadır: 1. Minimal invaziv cerrahi 2. Yapışıklık oluşumunu engellemeye yönelik maddeler ve ilaçlar Cerrahi ile oluşacak travmayı en aza indirmek en önemli noktadır. Bu amaçla dokuları dikkatli tutmak, ekartörleri uygun yerleştirmek, serozal yüzeylerin kurumasını engellemek önemlidir. Günümüzde yapışıklıklardan korunmak için pek çok çalışma yapılmış ve çeşitli ilaçlar ve maddeler denenmiştir. Bunlar; enflamasyonu azaltmak, fibrinolitik sistemi uyararak fibrin yıkımını kolaylaştırmak, iyileşme ve yapışıklığın olduğu zaman süresince dokular arasında bir bariyer oluşturarak yapışıklıklara engel olmak amacıyla denenmiştir. Hayvan deneylerinden elde edilen sonuçlar tüm bu yaklaşımların karın içi yapışıklıkları değişik derecelerde azalttığını göstermiştir. Ancak olumlu etkilerinin yanı sıra kullanılan ilaçlar çeşitli yan etkilere de sebep olmuşlardır. Bizde çalışmamızda klaritromisin molekülünün batın içi yapışıklıkları azaltıp azaltmadığını araştırdık. Oluşturduğumuz deneysel modelde yapışıklıklar değerlendirilmiş ve klaritromisinin hem kontrol hem de izotonik grubuna göre yapışıklıkları anlamlı oranda azalttığı gözlenmiştir. Klaritromisinin diğer gruplara göre yapışıklık sayılarını azaltmak yanı sıra yapışıklık derecelerini de azaltmıştır. Sonuç olarak biz yaptığımız deneysel çalışmada klaritromisinin operasyon sonrası gelişen karın içi yapışıklıklarda etkili olduğunu gözledik. Klaritromisinin hem yapışıklık sayısını hem de derecesini azalttığını gözledik. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY Adhesions shown in postoperative period occur as a response to trauma directed towards periton. Adhesions appear as ethiological reason in great part of bowels cloggage events. In addition to this, they may cause infertility and chronic pelvis pain in woman. Nowadays two subjects are interested in prevention of adhesions: 1. Minimal invasive surgery, 2. Substances and drugs directed towards adhesion prevention. The most important point is reduction of trauma formed by surgery. For this intention, hold of tissues carefully, and prevention of drying of serosal surfaces are important. Nowadays, a great number of study has been carried and various drugs and substances have been testes. These have been tested in order to reduce inflammation, to facilitate fibrin degradation by stimulating fibrinolytic system and to prevent adhesions by forming barriers amoung tissues during adhesion. Results obtained from animal studies showed that all these approaches decreased abdominal adhesions in some degrees. In addition to positive effects, however, used drugs also caused various side effects. We investigated whether clarithromycin molecule reduced abdominal adhesion in this study. In formed experimental model, adhesions were evaluated and it was observed that clarithromycin significantly decreased adhesions compared to both control and isotonic groups. Clarithromycin also reduced adhesion numbers in comparison with other groups as well as adhesion degrees. As consequence, we were observed that clarithromycin was effective in abdominal adhesion developed after operation in carried experimental investigation. We were observed that clarithromycin reduced both adhesion number and degree. TV