Özel spor merkezlerinde hizmet kavramının önemi ve müşteri memnuniyetine yönelik bir uygulama
- Tez No: 362939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SERDAR TEREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel spor merkezlerinde hizmet kavramının önemi ve bunun müşteri memnuniyeti üzerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırma genel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın kapsamını Özel Spor Merkezlerindeki 162 müşteri oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanması için anket formu geliştirilmiştir. Verilerin sunumunda frekans dağılımı ve yüzdelerden yararlanılmıştır. Araştırma giriş, materyal ve yöntem, bulgular, tartışma ve sonuç olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Materyal ve yöntem bölümünde araştırmanın gerçekleşmesinde yapılan çalışmaların açıklanmasına ilişkin bilgilere yer verilmiş, elde edilen veriler ise bulgular bölümünde toplanmıştır. Tartışma ve sonuç bölümünde ise, araştırmada elde edilen bulgular ışığında tartışma ortaya konmuş ve kişisel bir sonuç çıkarılmıştır. Araştırmanın sonucunda, elde edilen verilere göre ülkemizde spor kültürünün gün geçtikçe ileriediği ve spor işletmelerinin de bu gelişmelere ayak uydurduğu görülmektedir. Fakat ülke ekonomisinin geri kalmışlığı, bireylerin yaşam kaygısı sağlıklı yaşam için spor yapmayı ikinci plana itmiştir. Çünkü kaliteli, her ihtiyaca yanıt verebilecek spor tesislerini kullanmak bir bedeli gerektirmektedir. Elde edilen ··bu veriler ışığında özel spor tesislerine giden bireylerin çoğunluğunun ekonomik açıdan özgür ve genç yaştaki bireyler olduğu ve sağlıklı yaşam bilincini bir hayat felsefesi haline getirmiş müşteriler olduğu elde edilen bulgular ile görülmüş ve bundan sonra aynı konuda yapılacak başka bilimsel araştırmalara ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of research is to fınd out the importance of service concept in privete s port senters and effects of this on customer satisfaction. The research has been done by using researching and scanning method. For this research 162 customer in private sport centers has been covered. To collect needed date a survey form has been developed. Ratro of frequency system and percentages has been for date analization. This research is consist of four chapters which are intraduction, material, findings, discussion and conclusion. Introducdion chapter includes theoretical information. In material and method chapter information on studies for the researe are given and the resulting dates are included in findings chepter. In d iscussion is established in the light of research findings and a personel conclusion is set. As a conclusion, with the data collected in the research, it's clear that culture of sports in our country is improving and sports and recration facilities are keeping up step with these improvements. However economical conditions of the -~ country and so called individual considiration of survivel puts the sports for healty life concept to secondry position. Because, using high quality and respond to every need facilities comes with a price. In the light of the findings it's seen that people using private sport centers are young economicaly independent and takes healty life as a motto for themselves. With the results taken from the research some suggestions are made to be used by the following scientific researches on the same subject.