Sosyal bilgiler dersinde güncel olayların kullanımının öğrenci başarısına ve hatırda tutma düzeyine etkisi
The effect of using current events to success of students and retention level in social studies
  1. Tez No: 362948
  2. Yazar: DİLEK ARIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Gelişen dünyada toplumların sürekli ve hızlı bir değişim sürecini sağlayacak insangücünü yetiştirme görevini eğitim kurumları üstlenmiştir. Eğitim kurumları öğrencileri yaşadığı topluma yararlı ve sorumlu yurttaşlar yetiştirmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda, ilköğretim okullarında Sosyal Bilgiler dersinin çocuğun toplumsallaşmasını ve iyi bir yurttaş olmasını sağlamada önemli bir işlevi yerine getirdiği söylenebilir. Değişen ve gelişen dünyamız, her geçen gün beraberinde karmaşık sorunları ve buna bağlı olarak da çeşitli gereksinimleri beraberinde getirmektedir. Bireylerin gereksinimleri ile toplumun beklentileri arasındaki dengeyi sağlamada, insanlara gerekli bilgi, beceri ve tutumları kazandırarak bilgiyi kullanabilmeleri konusunda Sosyal Bilgiler dersine büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu anlamda Sosyal Bilgiler dersinin bu sorumluluğu öğrencilerin dünü, bugünü ve geleceği anlamalarına yardımcı olmasını sağlayan güncel olayların kullanımını gündeme getirmektedir. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim altıncı sınıfta Sosyal Bilgiler dersinde güncel olayların kullanımının öğrenci başarısına ve hatırda tutma düzeyine etkisini belirlemektir. Deneme modellerinden“öntest-sontest kontrol gruplu model”e göre desenlenen araştırma, 2005-2006 öğretim yılı güz döneminde Eskişehir 24 Kasım iii İlköğretim okulunda deney ve kontrol grubu olarak belirlenen 6-A ve 6-B sınıflarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla öğrencilerin denkleştirilmesinde kullanılmak üzere bir anket formu, öğrencilerin akademik başarılarını ve öğrenilenlerin hatırda tutma düzeyini ölçecek bir başarı testi, Sosyal Bilgiler dersinin güncel olayların kullanımına göre işlenebilmesi için ders planları, ders notları, sınıf içi etkinlikler için öğretim materyalleri, ayrıca öğrencilerin güncel olayların kullanımına ilişkin görüşlerini almaya yönelik bir soru geliştirilmiştir. Araştırmayla ilgili istatistiksel çözümlemelerde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Grupların ortalama puanları ile puan dağılımlarının standart sapmaları hesaplanmıştır. Grup içi ve gruplararası karşılaştırmalarda t testinden yararlanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak .05 güven düzeyi benimsenmiştir. Yapılan veri çözümlemelerinden sonra şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Sosyal Bilgiler dersinde, güncel olayların kullanımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. 2. Sosyal Bilgiler dersinde, güncel olayların kullanımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin hatırda tutma düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. 3. Öğrencilerin güncel olayların kullanımına ilişkin görüşleri olumlu yöndedir. Öğrenciler güncel olayların kullanımının kalıcı ve zevkli öğrenme sağladığını, Dünyada ve Türkiye'de yaşanan gelişmeleri öğrenerek düşünme becerilerinin geliştiğini belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
In our developing world, institutes of education has taken the role to educate individuals who will provide the fast and continious evoluation of the societies. Institutes of education attempt to educate children as beneficial citizens for the society they live in and have social responsibilities. In this context, it can be said that“Social Studies”in elemantary schools, have an important role in providing children to be a good citizen and social person. Day by day, the evoluating and progressing world come up with complex problems and various necessities. In this sense social studies have an important role in providing the balance between individual necessities and society requirements as attitudes, abilities, learning and using information skills. In this context the use of current events in social studies is brought up the help me learners to understand the past, present and the future. This study aims to investigate the affect of“Using Current Events in Social Studies”on success and retention level of students in 6 th grade. The study which was designed according to“present, post test model”was conducted in 24 Kasım Elemantary school in Eskişehir. The data was collected in fall term in 2005-2006 academic year, fall semester, with 6th grade students. Participants were divided into groups-one as the control group ( class 6-A) while the other as the experimental group (class 6-B). In the present study, the following data counterbalance instrument were used; a questionnaire for biographical information for using to pair the students, pre and post – tests that were used to measure the learners' academic success and retention level, lesson plans according to using current events in social studies, notes of study, various teaching materials for classroom activities, in additon to these a question to gather the learners' perspectives on“Using Current Event in Social Studies”. The data was analysed by the help of a computer programme SPSS. The arithmetic means and standart deviations were calculated for each group. The data was subjected to t-tests for inter – and between- group comparisons. The significance level was accepted as“0,05”. The following results were obtained in the present study: 1. There was a significant difference betwen the success of control group who are applyed using current events in social studies and experimental group who are applyed classical education method in social studies, experimantal group being more succesful than the control group. 2. There was a significant differences between in how much information is retained between the control group who are applyed using current events in social studies and the experimental group who are applyed classical education methods in social studies. 3. The learners seemed to have positive perspectives on“ Using Current Event In Social Studies”. They seemed to think that“Using Current Events In Social Studies”provides memorable and enjoyable learning experiences. Also they said that learning current events of Turkiye or all of the world is help to develop their thinking skills.