Hava kirliliği zaman serilerinin öngörü amacıyla analizinde arıma modelleri ve bir uygulama
  1. Tez No: 362947
  2. Yazar: ATİLLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Ocak 1988-Haziran 2003 tarihleri arasında Eskişehir ilindeki hava kirlilik verileri derlenerek, ARIMA modelleri yardımıyla öngörü yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde hava kirliliği hakkında genel bilgi verilmiştir. Havayı kirleten faktörler, kirletici çeşitleri, kirleticilerin etkileri, yakıt türleri bu bölümde ele alınan konulardır. İkinci bölümde, zaman serisi özellikleri, zaman serilerine ilişkin sınıflandırma ve ARIMA modellerine ilişkin bilgiler verilmiştir. Ayrıca zaman serisi çözümlemesinde ARIMA modellerinin kullanılması hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, ARIMA modelleri yardımı ile Eskişehir ilindeki ön dönem hava kirlilik değerleri öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a foreasting is made using the ARIMA models on the air pollution data collected in Eskişehir province for the period of January 1988-June 2003. In the fırst chapter, a literature on air pollution is introduced. Among the topics addressed are air polluting factors, type ofpolluters, the effects ofpolluters and type offuels. In the second chapter, a related literature on characteristics of time series, classifıcations of time series and ARIMA model s is introduced. In the third chapter preliminary period air pollution values in Eskişehir is forcasted using ARIMA models.