Sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin öğretme-öğrenme süresine katılım düzey ve biçimleri
The levels and types of student participation to teaching learning process in social studies
  1. Tez No: 362954
  2. Yazar: ZELİHA ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bireye toplumsal kişilik kazandırmayı amaçlayan Sosyal Bilgiler Programının öğelerinden olan öğretme-öğrenme süreçleri; eğitim amaçlarının gerekli kıldığı yaşantıların istenilen davranışlara dönüştürülmesi için yapılan düzenlemelerle ilgilidir. Yöntem, araç-gereç, personel, teknik gibi alt öğeleri kapsayan öğretme-öğrenme süreçleri öğretime ilişkin etkinliklerin yoğunluk kazandığı bir boyutu oluşturmaktadır. Öğretimi geliştirmek amacıyla tasarlanan programlar, yöntem ve teknikler, araç-gereçler ancak bilinçli uygulamalarla istenilen sonucu verecektir. Sosyal Bilgiler dersinde öğretme-öğrenme sürecine katılım düzey ve biçimlerinin belirlenmesi ile gerçekçi değerlendirmeler yapılacaktır. Böylece öğretme-öğrenme sürecinde etkili ve bilinçli uygulamalar yapılabilecektir. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersinde öğretme-öğrenme sürecine katılım düzey ve biçimlerini belirlemektir. Bu araştırma tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 2005-2006 öğretim yılı güz döneminde Eskişehir ilinde yer alan yedi eğitim bölgesindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı merkez ilköğretim okullarından, her bölgeden rastlantısal yolla birer okul seçilmiştir. Araştırma seçilen okullardaki 966 yedinci sınıf öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. iii Araştırmada veri toplamak amacıyla, kişisel bilgilerle ilgili 5 soru, öğretme- öğrenme sürecine katılım davranışlarına yönelik 14 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, sayı, yüzde, aritmetik ortalama ile standart sapma değerlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada, verilen yanıtların puan ortalamaları öğrencilerin cinsiyetlerine ve akademik başarı düzeylerine göre farklılık oluşturup oluşturmadığını belirlemek için, ikili küme karşılaştırmalarında Bağımsız Gruplar arası“t”Testinden, ikiden çok küme karşılaştırılmalarında ise Tek Yönlü Varyans Analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucunda F değerinin anlamlı çıktığı durumlarda farklılığın hangi gruplar arasında oluştuğunu belirlemek amacıyla Tukey HSD (Tukey's Honestly Singificant Difference Test) çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Araştırmada, tüm istatistiksel çözümlemelerde anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Yapılan veri çözümlemelerinden sonra şu sonuçlara ulaşılmıştır: 4. İlköğretim yedinci sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde öğretme- öğrenme sürecine yüksek seviyede katılım göstermektedir. 5. İlköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi öğretme- öğrenme sürecine katılım düzeyleri, cinsiyetlerine göre değişmemektedir. Akademik başarı düzeylerine göre ise farklılık görülmektedir. 6. İlköğretim yedinci sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde öğretme- öğrenme sürecine açık katılım davranışlarını daha çok göstermektedirler. 7. İlköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin öğretme-öğrenme sürecine katılım biçimleri, cinsiyetlerine göre açık katılımda erkek öğrencilerin lehine anlamlı bir fark vardır. Örtülü katılımda değişmemektedir. Akademik başarı düzeylerine göre farklılık görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social Studies program aims to yield personality to individuals. Teaching and learning procecesses, as being one of the elements of this program is related to the regulations made to transform the living practices that are necessitated by the educational goals to the desired behavior. Teaching and learning processes constitute the field in which the education-related activities are intensified as those processes involve sub-elements such as method, tool-equipment, personnel and technique. Teaching programs, methods and techniques that are designed to develop the teaching activities will yield the desired outcomes only with the concious applications. Realistic evaluations will be made by identifying the level and type of teaching-learning process in Social Studies. Thus, effective and conscious applications will be made in teachinglearning process. The aim of this research is to identify the levels and types of seventh grade primary school students' participation to the teaching and learning process in Social Studies. This research has been conducted by using the survey method. During the 2005-2006 fall semester, one school was randomly selected from each of the seven educational regions in Eskisehir province. The study was conducted with 966 the seventh grade students in the selected schools. v In order to collect data, a questionnaire including 5 questions for personal information, 14 questions for the participation were used. In analysing the gathered data, frequencies, percentages, standard deviation and mean scores were used. Independent Samples T-Test and ANOVA were used in order to identify whether the mean scores of the responses vary according to gender, economic status, academic success. When the ANOVA was used and F value was significant, Tukey HSD (Tukey's Honestly Singificant Difference Test) was used to identify which of the groups vary significantly. Throughout all the statistical analyses made in this study .05 significance level has been assumed. Following results were obtained with the data analyses: 1. Seventh grade primary school students demonstrate high level participation in Social Studies. 2. Participation of seventh grade primary school students in teaching and learning processes of Social Studies does not vary significantly according to gender. However participation vary significantly according to academic success. 3. Seventh grade primary school students demonstrate mostly the open participation during Social Studies. 4. Open participation vary according to gender. Male students demonstrate higher level of open participation. Hidden participation does not vary accoriding to gender. The difference between previous academic success levels for both open and hidden participation is significant.