Öğretmen adaylarının bilgisayar etiğine ilişkin görüşleri
Views of teacher trainees on computer ethics
  1. Tez No: 362953
  2. Yazar: ÖMER UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. FERHAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Eğitimin her alanında bilgisayar kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle öğretmenler de bilgisayar etiğine ilişkin sorunlarla daha sık karşı karşıya gelmektedir. Öğretmenler davranış ve tutumlarına gösterdikleri dikkati, her konuda olduğu gibi bilgisayar etiğine ilişkin sorunlara yaklaşımları ile de göstermelidir. Çünkü öğrenciler ilk olarak öğretmenlerinin davranışlarını kendilerine örnek alacaklardır. Böylece kendilerine öğretmenlerini örnek alan öğrenciler de bilgisayar ortamında etik olmayan davranışlardan uzak duracaklardır. Bu konu özellikle eğitim fakültelerinde okuyan öğretmen adayları için önemlidir. Đnsanlar nasıl öğrenirse öğle davranma eğilimindedir. Bilgi, tutum ve davranışları ile gelecek yılları etkileyecek olan öğretmen adaylarının her alanda kullanımı sürekli artan bilgisayarlarla ilgili yaşanan etik sorunlara karşı, gereken duyarlılığı göstermesi oldukça önemlidir. Bu araştırmada; Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğretmen adaylarının bilgisayar etiğine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının bilgisayar etiğine ilişkin görüşlerinin belirlenmesini sağlayacaktır. iii Araştırma, 2005-2006 öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinin 5 bölümündeki 11 öğretmenlik programının dördüncü sınıflarında öğrenim gören 559 öğrenciden elde edilen verilerle gerçekleşmiştir. Tarama modelindeki bu araştırmanın verileri, öğretmen adaylarının bazı kişisel özelliklerinin belirlenmesi için bir“Kişisel Bilgi Formu”ve Namlu ve Odabaşı tarafından hazırlanan“Unethical Computer Using Behavior Scale”aracılığıyla toplanmıştır. Bu ölçek araştırmada“Bilgisayar Kullanım Davranışları”başlığı adı altında kullanılmıştır. Toplam 4 sorudan oluşan kişisel bilgi formunda, öğretmen adaylarının bilgisayar etiğine ilişkin görüşlerini etkileyeceği düşünülen bazı kişisel özellikleri, fikri mülkiyet, toplumsal etki, güvenlik ve kalite, ağ doğruluğu ve bilgi doğruluğu beş faktörden ve toplam 80 maddeden oluşan“Bilgisayar Kullanım Davranışları”ile de bilgisayar etiğine ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 14 programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde istatistiksel teknik olarak ikili küme karşılaştırmasında Bağımsız Gruplar arası“t”Testinden (Tek Örneklem“t”testi) ikiden çok küme karşılaştırmalarında ise Tek Yönlü Varyans Analizinden (ONE WAY ANOVA) yararlanılmıştır. Kümeler arasında farklılığın olduğu durumlarda farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Levene testi yapılarak varyans problemi olup olmadığı belirlenmiştir. Varyans probleminin olduğu durumlarda (p.05) Huck (2000) tarafından önerilen Scheffe metodu kullanılmıştır. Araştırma sonunda, öğretmen adaylarının“Bilgisayar Kullanım Davranışları”bakımından bilgisayar etiğine ilişkin görüşleri fikri mülkiyet, toplumsal etki, güvenlik ve kalite, ağ doğruluğu ve bilgi doğruluğu faktörleri açısından; nötr olarak kabul edilen üç değerinin altında çıkarak bilgisayar etiği konusunda uygun tutumlara sahip oldukları, cinsiyet açısından erkek öğrencilerin, bayan öğrencilere göre bilgisayarları daha etik dışı kullandıkları, kayıtlı olduğu programa göre fikri mülkiyet, toplumsal etki, güvenlik ve kalite faktörlerinde bir farklılık görülmemesine rağmen ağ doğruluğu ve bilgi doğruluğu faktörlerinde farklılık görüldüğü, gelir durumunun öğretmen adaylarının bilgisayar etiğine ilişkin görüşleri üzerinde belirleyici bir etmen olmadığı ve bilgisayar kullanma süresinin arttıkça fikri mülkiyet ihlalinin da arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer use in every domain of education is developing. Teachers face ethical dilemmas about computers due to increase in computer use. Teachers should be informed about computer ethics to become efficient in their teaching. Thus teachers should also be aware of unethical computer behaviour. This issue is especially essential for students in education faculties. It is a fundamental point for teacher trainees to develop the knowledge and behaviour to be sensitive towards computer ethics. The aim of this study is to determine teacher trainees's views on computer ethics. Findings in the study provide views of teacher trainees on computer ethics. The study was conducted with 559 students who were fourth year students of 11 different teacher-training programs of 5 departments Anadolu University Education Faculty in 2005- 2006 shool year. Data was gathered by means of a personal information form to identify certain personal characteristics and the“Unethical Computer Using Behavior Scale”which was created by Namlu and Odabaşı. Certain personal characteristics of the teacher trainees were determined by personal information form in 4 questions and“Unethical Computer Using Behavior Scale”in 80 items under five factors including intellectual property, social impact, safety and quality, net integrity, information integrity used to determine view of teacher v trainees on computer ethics. The SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 14 program was used to analyze the data. To the data, independent Groups t-test (One sample test) used to compare two goups according to result of Levene test. if equal varyans is not assumed then Tamhane method proposed by Field (2000), if equal varyans is assumed then Scheffe method proposed by Huck (2000) were conducted to determine the group that caused the difference. The result of the study showed that teacher trainees are sensitive about computer ethics in terms of intellectual property, social impact, safety and quality, net integrity, information integrity of items under five factors. Females students are more ethical than male students on computer ethics. Net integrity and information integrity factors are affected by the program studied. Views on computer ethics were not affected by income level of family. Infringement of intellectual property was increased due to increment of computer using frequency.