Emeklilik sistemi ve uygulamalarında özel emeklilik programlarının yeri ve Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi
  1. Tez No: 362955
  2. Yazar: TEVFİK ERHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nüfusun yaşlanması nedeniyle sosyal güvenliğin sağlanmasında kullanılan sosyal sigortalar, finansman sorunlarıyla karşılaşmıştır. Bu sorunların aşılması için pirim oranları artırılmış, emeklilik yaşı yükseltilmiş ve emekli maaşlarının miktarı azaltılmıştır. Söz konusu önlemler, sadece finansal problemleri çözmüş ancak, bireylerin emeklilik dönemlerindeki hayat standartlarında düşüşler meydana getirmiştir. Tüm bu zorluklar emeklilik sistemlerinde yeni reform kararlarının alınmasını zorunlu kılmıştır. Yüksek gelir seviyesini amaçlayan özel emeklilik programları, bu zorlukların giderilmesi amacıyla oluşturulmuş ve genel olarak bireyler tarafından finanse edilmiştir. Gelişmiş ülkelerde özel emeklilik programları bireysel tercihler doğrultusunda oluşturulmuş ancak, gelişmekte olan ülkelerde devletin zorunluluğu ile oluşturulmuştur. Dünya genelindeki reformlar ile birlikte ülkemizdeki emeklilik sistemi yeni bir yapılanma sürecine girmiştir. Nisan 2001 tarihinden itibaren yasal bir dayanak kazanan bireysel emeklilik sistemi Ekim 2003 tarihinden itibaren üye kaydetmeye başlamıştır. Bu sistem ülkemizde kişisel kararlar doğrultusunda oluşturulmakta, ancak bizim gibi gelişmekte olan diğer ülkelerde devlet zorunluluğu ile tesis edilmiştir. Tasarı alt yapısı iyi hazırlanan ve katılımcılara emeklilik döneminde ek gelir sağlamayı amaçlayan bireysel emeklilik sistemi, ortaya koyacağı performans tüm kesimler tarafından merak edilmektedir. Sistemin başarılı olması; özellikle katılımcılar, emeklilik şirketleri, piyasalar ve devlet açısından çok önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to population ageing, social insurances used for providing social security have faced financial problems, in order to overcome these problems, premium rates have increased and the amount of pensions has been decreased. These measures only solved financial problems but they also caused to decrease in standard of living of individuals in their retirement periods. All these difficulties, led to have decisions for reforms in pension systems. The private pension programs are accomplished by these problems, which aims higher income that generally financed by individuals. In developed countries, the private pension programs had been built to the person's decisions, but in the developing countries they have been building by government's exigency. The pension system in our country has began to enter different structure during the reforms at the world-wide. The individual pension system has began to legal system in our country on the April of 2001 and began to have member since October 2003. This system in our country has been building to person's decisions, but in other developing countries, they are built by government's exigency. The individual pension system has a good legal base, it has aimed to provide additional income to participants on their retirement periods, and now, all parties wonder at the performance it will put forward. The success of the system has great importance particularly for participants, pension companies, markets and government.