Yunan ve Roma tapınaklarının karşılaştırılması
The comparasion of Greek and Roman temples
- Tez No: 362990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Megaron adlı yapı tipinin gelişmesiyle ortaya çıkmış olan Yunan tapınağında önceleri hakim olan İon ve Dor düzenine sonradan Korint düzeni eklenmiştir. Yunanistan'da ortaya çıkan Dor düzeni daha çok Güney İtalya ve Sicilya'da kullanılmıştır. İon düzeni ise Batı Anadolu'da ortaya çıkarak yayılmış bunun yanı sıra bölgede Dor düzeninde tapınaklar da yapılmıştır. Korint düzeni Roma döneminde oldukça yaygın bir biçimde kullanılmıştır. Çalışma kapsamında daha önceden bilinenlerin yanı sıra günümüzde yapılan yeni kazılarla ortaya çıkarılmış olan Yunan ve Roma tapınakları incelenmiştir. İnceleme kapsamına Anadolu, Yunanistan, Ege Adaları ile birlikte Roma İmparatorluğunun sınırları içerisinde yer alan Kuzey Afrika, Kuzey Suriye ve Avrupa'daki tapınaklar da dahil edilmiştir. Tüm bu tapınaklardan yola çıkılarak Yunan ve Roma tapınakları arasındaki farklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Yunan tapınakları kendine özgüdür. Romalılar; Yunan ve Etrüsk Tapınaklarından etkilenmiş olmalarının yanı sıra kendi mimari özelliklerini de ortaya koyabilmişlerdir. Bu noktada Anadolu ile birlikte Romanın mimariye yansıyan kültürel yapısı da göz ardı edilmemiştir. Anadolu Roma egemenliği altında olmasına karşın mimaride eski geleneğini sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
Megaron type of building, named with the development of a Greek temple, which emerged in the pre-Ion is Doric order, and later added to the Corinthian order. Greece is the Doric order, the South of Italy and Sicily. Ion layout in Western Anatolia, go out and spread it in the region, as well as the Doric temples. Corinthian order in the Roman period, and is quite widely used. Working within the context of what is known in advance, as well as today, the new excavations have revealed that studied Greek and Roman temples. Review the scope of Anatolia, the Aegean Islands, Greece, along with the Roman Empire within the borders of North Africa, Syria, and North europe, the temples are also included. Between Greek and Roman temples identified differences were examined. Greek temples is unique. The romans-Greek and Etruscan Temple might have been influenced by their architectural features, have been put forward. At this point, the Anatolia with the architecture of Rome, reflected in the cultural structure also not be ignored. Anatolia under Roman rule, although the old architecture maintained the tradition.