Mercuri Modeline dayalı örnek elektronik seçim uygulaması
An application of electronic voting based on Mercuri's Model
- Tez No: 363032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURHAN KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapılan bu çalışmada elektronik seçim sistemlerinin en güvenilir örneklerinden biri olan Mercuri Modeline dayalı, IP tabanlı elektronik seçim sisteminin analizinin yapılması amaçlanmıştır. Mercuri modelinin güvenilir olmasının nedeni, hiçbir elektronik veya dijital seçim uygulamasının tam güvenlikli olarak gerçeklenemeyeceğini varsaymasıdır. Bu nedenle model, elektronik ve bilişim araçlarını seçim süresince her aşamada kullanmasına karşın son noktada seçmenin tercihini gösteren oy pusulasını da üretebilme ve saklayabilme esasını benimser. Uygulanabilirliği ve pratikliği de dikkate alacak şekilde, modelin uygulaması olarak üniversite rektör seçimleri ele alınmış ve analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra tezde günümüze değin, dünyadaki e-seçim örneklerinin ve yaygın modellerinin kısa bir tarihçesi verilmiş olup geçirdikleri evrim ve temel unsurları tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work to introduce and analyse Mercuri Model which is one of the most reliable and secure IP based electronic election systems. The model simply assumes that it is almost impossible to achieve trustable and safe an electronic election. Therefore the model suggests providing and saving a paper output of vote along with electronic and digital devices used at all the steps of election process. Considering practicality and applicability of the model, the rector election of a university is taken as the sample case to analyse. Additionally, the worldwide examples of electronic election applications are briefly introduced. A short history of electronic election is also given.