Hadîs tekniği açısından kudsî hadîsler
Hadiths qudsi in terms of hadith technique
- Tez No: 363069
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 482
Özet
Kudsî hadîs, mânâsı Yüce Allah'a, lafzı ise Peygamber'e -sallallâhu aleyhi ve sellem- ait olan hadîs olarak tanımlanmaktadır. Kudsî hadîs'in terim olarak, hadîs ıstılahları arasında yerinin olup olmadığı net olarak ortaya konmamıştır. Kudsî hadîs olarak adlandırılan rivâyetlerin, vahyin hangi türüne dâhil olduğu, Kur'ân-ı Kerîm'den ve diğer nebevî hadîslerden farklı olarak ne gibi özelliklere sahip olduğu tartışılmıştır. Bu araştırmada kudsî hadîs kavramı, hadîs usûlü açısından tarihsel süreç içinde ele alınmış ve hadîs tekniği açısından kudsî hadîs kavramının değeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Kudsî hadîs ve onunla bağlantılı düşünülen kudsî hadîs-vahiy ilişkisi vd tartışmalar; kudsî hadîs teriminin, hadîs usûlünde yerinin olup olmadığına bakılmaksızın sürdürülmesi nedebiyle, hadîs usûlü açısından herhangi bir zemine oturmamaktadır. Buhârî, Sahîh'inin, rivâyet lafızlarını tahlil ettiği kitâbu'l-ilm 4. bâb başlığında; aralarında fark bulunmadığını belirttiği rivâyet lafızları arasında, kudsî hadîs rivâyet lafızlarını da özellikle belirtmesi, kudsî hadîs diye bilinen rivâyetler ile nebevî hadîsler arasında fark bulunmadığını ortaya koymaktadır. Buhârî'nin, çok geç dönemlerde kudsî hadîs diye tanımlanan bu tür hadîslere dair bakış açısı, diğer hadîsçilerce de benimsenmiştir. Bundan dolayıdır ki kudsî hadîs diye nitelenen hadîsler, ayrı bir hadîs çeşidi olarak ele alınmamış ve hadîs edebiyatının gerek rivâyetü'l-hadîs ve gerekse dirâyetü'l-hadîs kitaplarında nebevî hadîsler içinde değerlendirilmiştir. Kudsî hadîs-Kitab-ı Mukaddes ve isrâîliyyât ilişkisi çerçevesinde; kudsî hadîslerin, kimi cümleleriyle olan benzerliklerinden ötürü, bunların Kitab-ı Mukaddes'ten alınarak hadîsleştirildiklerine dair iddialar; benzerliklerden hareketle köken belirlemeye yönelik hatalı yaklaşım sebebiyle tutarlı değildir. Zira doğru tanımlama, benzerliklerden değil, farklılıklardan hareketle yapılır.
Özet (Çeviri)
Hadith Qudsi is defined as the Hadith that meaning belonging to Almighty God, wording belonging to the Prophet. As terms of Hadith Qudsi whether there is the place between Technical terms of Hadith have not been demonstrated as clear. Narrations Called as Qudsi Hadith, of which is included in what kind of revelation, unlike from the Qur'an and from the other prophetic hadiths what kind of features that have been discussed. In this research, the concept of Qudsi Hadith, dealt with in terms of hadith methodology in the historical process and the value of the concept of Qudsi Hadith have tried to determine in terms of the technique of hadith. Qudsi Hadith and considered associated with this relationship qudsi hadith-revelation discussions, etc.; qudsi hadith of the term, whether in the hadith methodology irrespective of the place because of maintaining, has not sit any ground in terms of hadith methodology. Bukhari, his Sahih, is making analysis of words of rivayet in the part 4th title of kitâb al-ʻilm; said there is no difference between the words of rivayet, words of qudsi hadith mention in particular, known as qudsi Hadith rivâyets with prophetic hadiths reveals that there is a difference between. Bukhari, a very late period defined as qudsi hadith, this kind hadiths that the perspective has been adopted by other traditionist. It is therefore, which is described as the Qudsi Hadith, hadiths, not taken as a separate type of Hadith and in the books of both rivâyetü'l-hadith and dirâyetü'l-hadith of Hadith literature were evaluated in the prophetic hadiths. In the context of Hadith Qudsi, the Bible and isrâîliyyât relations; of qudsi hadiths, due to its similarity with some sentences, they are taken from the Bible hadith that claims made; from the similarities to determine the origin of the movement is not consistent due to faulty approach. Because accurate identification, not the similarities, differences are made to move.