Karşılıklı tanıma anlaşmaları açısından yetkilendirilmiş yükümlülük statüsü
Authorized economic operators from mutual recognition agreement perspective
- Tez No: 363132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, dünya ticaretinin güvenli bir hale getirilmesi hedefi ile Dünya Gümrük Örgütü'nün (DGÖ) SAFE Framework of Standards (SAFE) standartları çerçevesinde ortaya konulan“Yetkilendirilmiş Yükümlülük Statüsü”(YYS) kavramı, bu statünün elde edilebilmesi için gerekli standartlar, bu standartların denetimi ve ticarete olan olası etkilerini tanımladıktan sonra her ülkede farklı koşullarda elde edilen Yetkilendirilmiş Yükümlülük Statüsünün ülkeler arasında imzalanması beklenen veya imzalanan Karşılıklı Tanıma Anlaşmaları ile global bir tedarik zinciri güvenliği hedefine nasıl ulaşılacağı ve bu antlaşmaların imzalanması sırasında izlenen prosedürler ile Türkiye'nin karşılaşması muhtemel süreçler hakkında bilgi vermektedir. Anahtar Kelimeler; Yetkilendirilmiş yükümlülük, tedarik zinciri güvenliği, karşılıklı tanıma anlaşması, AEO, YYS, ticaretin kolaylaştırılması.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the facts of the Authorized Economic Operator Status programmes, implemented under the guidance of SAFE Framework of Standards, the requirements to be AEO certified and the possible impact together with results of the Mutual Recognition Agreements, which aims to establish a secure global supply chain. The study also focuses on the challenges of proceeding with mutual recognition agreements between nations and tries to explain possible scenarios Turkey might be facing during the mutual recognition agreement signing processes with different nations. Keywords; Authorized economic operator, supply chain security, mutual recognition agreement, AEO, YYS, trade facilitation