Benford Yasası ve hile denetiminde kullanılması
Using Benford's Law and fraud auditing in
- Tez No: 363141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İşletmeler belirli amaçları gerçekleştirmeyi hedef alır ve bu amaçları yerine getirmek için faaliyetlerini sürdürür. İşletmelerin temel amaçlarının başında sürdürülebilirlik ve kâr elde etmek gelmektedir. Ancak söz konusu bu amaçlar işletmeler için tek başına ifade edilebilecek unsurlar değildir. İşletmenin bulunduğu sektör, bu sektördeki konumu, bilgi birikimi, verimliliği, politikası, çalışanlarının yetkinlikleri ve diğer birçok konu kâr ve sürdürülebilirlik amacıyla birlikte düşünülmesi gereken konulardır. Günümüzde ekonomik gelişmelerle birlikte işletmelerde büyümüş ve işletme içindeki verilerde artmıştır. Bunun sonucunda muhasebe işlemleri ve denetim daha karmaşık bir hale gelmiştir. İşletme içindeki risk unsurları çoğalmış ve risk odaklı denetim gündeme gelmiştir. İşletmelerde hilelerin varlığı, işletme amaçlarının gerçekleşmesini engelleyecek en büyük tehditlerden birisidir. Hile, işletme üst yönetimi, işletme çalışanları veya işletmeyle ilgili üçüncü kişiler tarafından çeşitli yöntemlerle yapılan ve işletmede büyük kayıplar oluşturan eylemlerdir. Denetim yoluyla hilelerin tespiti ve önlenmesi işletmeler için büyük önem arz etmektedir. Uygulanacak denetim tekniklerinin doğru seçilmesi hilelerin tespit edilmesi adına önemlidir. Bu çalışmada denetim kavramı ve unsurları, işletmenin amaçlarına ulaşmasına engel teşkil eden hile, hile türleri ve hileyi önleyebilecek denetim türlerinden Benford Yasası konusunda açıklamalar yapılmış, örnek bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies are established to achieve some goals in order to reach those goals they carry on continuing their activity. The main purposes of companies are sustainability and derine profit but these purposes are themselves not sufficient to express a company. The company's industry, its position in this industry, knowledge, efficiency, policy, employees competencies and many other issues need to be considered with sustainability and profit. Nowadays companies have expanded due to the economic improvements and the data within the company has also increased as result of this accounting transactions and audit have became more complex issue risk factory in businesses increase and risk bred audit has become a current issue. One of the biggest threats in a company is a existence of fraud which cause not to achive its goal fraud is an action that carry out by member of boards, employes, stakeholders and third parties and that makes huge losses in business. By means of audit, detecting and preventing fraud is very important for the businesses. The correct choice of the audit techiniques that to be applied to detect frauds very important for businesses. This study explains, audit notion and its elements, fraud which prevent a company to reach its goals and types of fraud for instance Benford Law with case study.