KOBİ'lerin kredi değerliliğinin ölçümünde ortaya çıkan sorunlar: Çözüme yönelik bir uygulama
Emergi̇ng i̇ssues i̇n the measurement of credi̇t valuati̇ons of SME's: A proposal for a soluti̇on
- Tez No: 363145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİCABİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Küçük ve Orta Boy İşletme olarak bilinen KOBİ'lerin düşük sermaye ile kurulmaları ve bu sebeple piyasadaki olumsuz hareketlere karşı savunmasız olmaları, kredi veren kuruluşlar tarafından, KOBİ'lerin yüksek riskli olarak değerlendirilmelerine sebep olmaktadır. Ayrıca KOBİ'lerin muhasebe kayıtlarındaki özensizlikler ve tutarsız mali veriler, kredi veren kuruluşlar tarafından kredi değerliliği ölçümünde sağlıksız değerlendirme yapılması sonucunu doğurmaktadır. Kredi ve finansman KOBİ'lerin en büyük ve en önemli sorunlarının başında gelmektedir. KOBİ'lerin finansman sorunlarının minimum seviyeye indirilmesinin ülke ekonomisi üzerinde olumlu etki yaratacağı öngörülmektedir. Genellikle finansman taleplerinde bankaları kullanan KOBİ'ler, diğer finansman araçlarını ise göreceli olarak daha az tercih etmektedirler. Finansman taleplerini bankalardan karşılamak isteyen bu tip işletmelerin, öncelikli olarak işletmeyle ilgili kalitatif verileri düzenli bir hale getirmeleri beklenmektedir. Genel banka uygulamalarının giderek teknolojik bir altyapı ile standardizasyon sağladığı günümüzde, firmaların ölçülebilir verilerinin ve kalitatif sonuçlarının, kredilendirme aşamasında daha fazla önem kazanmasına yol açmıştır. Fakat kalitatif veriler işletmeler tarafından ihmal edilmektedir. Bu çalışmada kalitatif verilerin daha dikkatli ele alınması halinde skoru nasıl olumlu etkilediğine yönelik alternatif uygulama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As small and average size firms called SMEs are set up by small amounts of capital and therefore open to negative trends in the market, so credit suppliers consider SMEs as having high risk. Carelessness in accounting records of SMEs as well as inconsistent financial details shall result in unsound evaluation by credit suppliers concerning creditability. Credit and financing are among the most important and greatest problems of SMEs. It is anticipated that decreasing financing problems of SME into minimum level will have positive impact on country economy. SMEs using banks generally for financing demands relatively prefer utilizing other financing instruments. Such type of small firms desiring to satisfy their financing need from the banks is primarily expected to make their qualitative data regular. Today, in a world in which general bank applications are being standardized through technologic substructure, measurable data and qualitative results of the firms become more important during the phase of credit providing. However, qualitative data are neglected by firms. In this study; in case qualitative data are evaluated more carefully, alternative field-work was realized on how it has positive effect on credit scoring.