Kredi derecelendirme kuruluşları ve risk analizi: Moody's örneği
Credit rating agencies and risk analysis: Case of Moody's
- Tez No: 363146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
2008 Küresel Krizi sonrasında, en çok tartışılan konulardan biri kredi derecelendirme şirketleridir. Bu kuruluşlar, ülkelere, firmalara ve borçlanma araçlarına verdikleri kredi notları nedeniyle ciddi şekilde eleştirilmişlerdir. Derecelendirme kuruluşları verdikleri notlar ile küresel ekonominin işleyişinde önemli bir fonksiyona sahiptirler. Bu kuruluşlar, hazırladıkları objektif analizler ve verdikleri derecelendirme notları ile karar alma sürecinde yatırımcılara yardımcı olmaktadır. Bu tezin amacı, dünyanın en saygın derecelendirme kuruluşlarından biri olan Moody's'in, derecelendirme modeli Moody's Analytics'i incelemek ve özelliklerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, derecelendirme faaliyetleri ve derecelendirme kuruluşlarının tarihçesine, risk kavramı ve risk yönetiminin önemine değinilmiştir. Son olarak ise, Moody's Analytics incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
2008 in the wake of the global crisis, one of the most hotly debated issues are credit ratings companies. These organizations have been criticized seriously because of giving credit rating to countries, corporations and debt instruments. Rating agencies have important function in the functioning of the global economy with the ratings they gave. These organizations helps investor at the decision making process with their objective analysis and the ratings they gave. The purpose of this thesis, the world's one of the most respected rating agencies Moody's the rating model is to examine Moody's Analytics and investigate its features. For this purpose, firstly, we touched on rating activities and history of rating agencies, concept of risk and importance of risk management. Finally, Moody's Analytics was examined.