Cumhuriyet Dönemi sonrası Türk müziği kontrabas icracıları
Turkish music contrabass performers after the Republic Period
- Tez No: 363265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, daha önce araştırılmamış ve herhangi bir kaynakta yer almamış olan Türk müziği kontrabas icracıları araştırılmıştır. Dört bölümden oluşan tezin ilk bölümü giriş, ikinci bölümünde cumhuriyetin kuruluşuna kadar olan dönemdeki Türk müziğinin konumu araştırılmış, ilk eğitim kurumları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, cumhuriyetin kuruluşundan sonraki dönemde müziğin gelişimi ve batılılaşma etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kontrabasın tarihi, yapısal ve teknik evrimi hakkında araştırma yapılmıştır. Beşinci bölümde kontrabasın Türk kültüründeki yeri hakkında araştırma yapılıp bilgiler verilmiş ve cumhuriyet sonrası dönemde yaşamış olan Türk müziği kontrabas icracıların yaşamları son bölüm olan altıncı bölümde ise kontrabasın Türk müziğindeki yeri ve önemi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Turkish music contrabass performers who have not been previously researched and have not been in any other reference have been researched. First chapter of the four chapter thesis, introduction. In the second chapter he position of the Turkish music until the republic period has been researched and general information about the first educational institutions has been given.In the third chapter, the evolution of music after the republic period and the effects of westernization have been reviewed. In the fourth chapter, the history of the contrabass and it's structural and technical evolution has been researched. In the fifth chapter, the place of the contrabass in the Turkish culture has been examined and information has been presented, and also the lives of the Turkish music contrabass performers after the republic period, in the sixth which is the last chapter, Double bass in Turkish music and the importace have been researched. Keywords : Turkish Music, Turkish Music Performers, Double Bass