Küçük taneli bazı yabancı mercimek çeşitlerinin Güney Doğu Anadolu bölgesinde kışlık olarak yetiştirilme olanakları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 3633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Güneydoğu Anadolu Bölgesi ekolojik koşullarında yetiştirilebilecek yüksek verimli ve istenilen özelliklere sahip çeşitlerin belirlenmesi amacıyla 23 küçük tohumlu yabancı mercimek çeşidi ile yürütülen çalışmada elde edilen sonuçlar aşağıda özet halinde verilmiştir. Parsel verimi üzerinden hesaplanan dekara tane verimleri, çeşitler arasında farklı bulunmuştur. En yüksek tane verimi 140.75 kg/da ile ILL 5562 çeşidinden, en düşük tane verimi 79.25 kg/da ile ILL 5863 çeşidinden elde edilmiştir. Bitki boyu, en yüksek ILL 5562 çeşidinde 33.25 cm ve en düşük ILL 5865 çeşidinde 27. 00 cm olarak bulunmuştur. Olgunlaşma süreleri bakımından en erkenci çeşit ILL 5720 çeşidi 186 gün ve en geçci çeşit ILL 5715 çeşidi 190 gün olarak bulunmuştur. Bitki basına bakla sayısına ait ortalama değerler çeşitlerde 33.625 ile 20,200 arasında değişirken, en yüksek ILL 5863 çeşidinde ve en düşük ILL 5745 çeşidinde sayı lmıştır. Çeşitlerin ortalama çiçeklerime süreleri 158.75 gün ile 170.25 gün arasında bulunmuştur. En erken ILL 1939 ve en geç ILL 5871 çeşidi çiçeklenmeye gelmiştir. Bakla bağlama süresi, en erken ILL 5752 çeşidinde 171.25 gün, en geç ILL 58.36 çeşidinde 178.75 gün olarak bulunmuştur.-28- Yapılan istatstiki analiz ve önem kontrolü testleri sonucunda verim ve incelenen özellikler arasında su ilişkiler bulunmuştur. Tane verimi ile bitki boyu, bitki boyu ile bakla sayısı ve bakla çıkış süresi, bakla sayısı ile olgunlaşma süresi, çiçeklenme süresi ve bakla çıkış süresi, olgunlaşma süresi ile çiçeklenme süresi ve bakla çıkış süresi, çiçeklenme süresi ile bakla çıkış süresi arasında olumlu ve güvenilir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
29- SUMKARY This study was conducted to determine the lentil varieties to be able to grown under south-east anatolia conditions. In the study, 23 lentil varieties with small seed originated from İCARDA were studied. The results of the study were summarized as following The warieties studied were statistically different in seed yield per decar. The highest seed yield was obtained from the wariety ILL 5562 (140.75 kg/da) and the lowest one from ILL 5863