Çukurova bölgesinde buğday ekili alanların uydu verileriyle saptanması
- Tez No: 3632
- Danışmanlar: PROF. DR. URAL DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
VI ÖZ Uydu aracılığıyla uzaktan algılama, yeryüzü objeleri hakkında kolay bilgi edinmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmada Amerika' lı lar m uzaya attığı LANDSAT-5 uydusundan yararlanılmıştır.. Bu çalışmanın amacı Landsat-5 uydu verilerini kullanarak Çukurova bölgesinde ki buğday ekim alanlarını saplamaktır. Yerden yapılan ölçmeler zor» zaman alıcı ve hatalı olacağından uydularla yapılan* uzaktan algılama çalışmaları daha kolay ve kısa sürede yapılacaktır. Çalışmada» incelenen bölgede 224. 210 »7 da buğuay alanı olduğu saptanmıştır.. Hava fotoğraflarıyla yap lan karşılaştırmada hata oranının % 7 olduğu sap v s xm x ş t :ı r.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this work we have used the Landsat-5 satellite data to determine the wheat fields in Çukurova region. Since the groung based measurements is difficult and time consuming »remote sensing by satellites are prefered and can as used easely. As a result of the work we have determined that there were SS4. 810,7 da of wheat fields. Compering the results with the areal photograph we also found that the error was i» /..