Standstill clause and its impact on the visa and some other issues between Turkey and EU member states
Standstill hükmü kapsamında AB'deki Türk vatandaşlarının hakları
  1. Tez No: 363353
  2. Yazar: BUKET KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN GÜMRÜKÇÜ, PROF. DR. WOLFGANG VOEGELI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye son zamanlarda gözle görülür oranda ekonomik bir büyüme sağladı. Bu bağlamda kolayca görülebilir ki ekonomik krizdeki AB Üye Ülkelerinin Türk insanının ticari, eğitimsel, kültürel ve turistik ziyaretlerinden fayda sağlayacağı söylenebilinir. Halbuki, Türkiye günümüzde vatandaşlarının söz konusu Ülkelere girmeden önce vize almak zorunda olduğu tek AB aday ülkesidir. Türk vatandaşları aleyhine olan Şengen vize rejimi ve işçilerin hareket serbestisi, yerleşme serbestisi ve hizmet sunma ve alma serbestisi ile ilgili kısıtlamalar Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin güçlenmesine önemli bir engel oluşturmaktadır. Türkiye ile yapılan anlaşma örneğindeki gibi, üçüncü dünya ülkeleri ile yapılan Ortaklık anlaşmaları ve onların ekleri AB mevzuatının başlıca yasal kaynaklarıdır ve direk etkilidirler; ilaveten, bu kaynaklardaki standstill (mevcut durumu koruma) ilkeleri iki akit tarafın vatandaşlarına verilmiş ve onların önceden kazanılmış haklarını korumaktadır. Türkiye, AB Üye Ülkelerine (1970'te imzalanan ve Ankara Anlaşması'nı detaylandırıp nasıl uygulanacağını belirleyen) Katma Protokol' ü içeren (1963'te imzalanan) Ankara Anlaşması ile bağlanmıştır. Söz konusu Anlaşma ve Protokol Ortaklık Konseyi Kararları ile genişletilmiştir ve iki tarafın arasında Ortaklık Hukuku' nu oluşturmaktadır. Söz konusu Ortaklık Hukuku sadece Avrupa Adalet Divanı tarafından yorumlanmaktadır. Son zamanlardaki kararlarıyla, söz konusu Divan, AB Hukuku'nun bir koruyucusu olarak, AB Hukuku'nu kendi ulusal yasalarına adapte etmeyen, tam yansıtmayan ya da zamanında yansıtmayan AB Üye Ülkelerini ödeme yapmaya mahkum eden çok önemli bir fonksiyon icra etmiştir. Bu bağlamda, vize ve başka konularda AB Üye Ülkeleri tarafından Türkler için uygulanan birçok kısıtlama vardır. Bu yüzden, iki taraf arasındaki ilişkiler ile ilgili bazı detayları, söz konusu AB-Türkiye Ortaklık Hukuku ışığında Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın yaptığı yorumları ve Pozitif Gündem, Geri Kabul Anlaşması ve özellikle Vize Serbestisi Diyaloğu gibi bazı yeni adımları hatırlamak ve akılda tutmak faydalı olacaktır. Ayrıca, tüm Türk yetkililerin ve milletinin Ortaklık Hukuku'nda belirtilen kazanılmış haklarının farkında olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has recently achieved a remarkable economic growth. In this regard, it is easily said that European Union Member States going through an economic crisis might benefit from commercial, educational, cultural and touristic visits of Turkish people. However, Turkey is currently the only European Union candidate county whose citizens are obliged to get a visa before to enter to the mentioned States. The Schengen visa regime and restrictions concerning the freedom of movement for workers, freedom of establishment and, freedom to provide and receive services to the detriment of Turkish citizens present a significant obstacle to the strengthening of relations between Turkey and the European Union. Association agreements and their additions with third countries such as the ones with Turkey are primary legal sources of EU legislation and so directly applicable; additionally, standstill clauses laid down in these sources protect previously given and acquired rights of citizens of both contracting parties. Turkey is bound to the European Union Member States through the Ankara Agreement (signed in 1963), including the Additional Protocol (signed in 1970 and elaborated the Ankara Agreement and determined conditions of its implementation). The mentioned Agreement and Protocol have been extended with the lots of Association Council Decisions and formed the Association Law between two parties. The mentioned Association Law has been interpreted by only the European Court of Justice. In recent years, by virtue of its decisions, the mentioned Court, as a guardian of the EU law, has performed a very significant function through condemning European Union Member States to pay, which states do not adapt European Union Law into their domestic law, not fully reflect it or not adapt it in time. In this regard, there are numerous restrictions on visa and other issues which have been implemented by the mentioned States for Turkish nationals. Therefore, it should be beneficial to remember and keep in mind some details about relationships between both sides, rights and freedoms of Turkish nationals arising from European Union-Turkey Association Law, interpretations of the European Court of Justice in light of the mentioned Association Law and some new steps such as the Positive Agenda, Readmission Agreement and notably Visa Liberalization Dialogue. Additionally, all Turkish authorities and nationals should be more aware of their acquired rights laid down in Association Law.