Yönetim anlayışında ortaya çıkan farklılıkların pandemi ile mücadeledeki etkisi
The difference in management understanding impact on fighting pandemi
  1. Tez No: 714088
  2. Yazar: SEFA YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Virüsler, insan yaşamını olumsuz yönde etkileyen, hayatı durma noktasına getiren ve milyonlarca insanın ölmesine sebep olan canlılardır. Bu canlılardan biri olan ve adı Covid-19 olarak bilinen korona virüs günümüz dünyasında insanlığı derinden etkilemiştir. Bu derin etkilerin çoğunluğu hayatımızı olumsuz olarak etkilemiştir. Ancak olumlu etkilerinin de olduğu bilinmektedir. Devletlerin virüs ile olan imtihanı sürecin olumlu mu yoksa olumsuz mu geçtiğini bizlere göstermektedir. Güçlü bir devletin salgından en az zararla çıkması muhtemelken güçlü bir yapıya sahip olmayan devletin salgının yıkıcı gücü karşısında ezilmesi kaçınılmazdır. Öyle ki bu durum yalnızca güçlü devlet kavramıyla değil aynı zamanda devletlerin yönetim şekilleri ile de ilgilidir. Bu tezde, siyasal rejimin birbirinden farklı olduğu 8 ülkenin mevcut pandemi önlemlerinin güncel veriler ve literatür doğrultusunda genel olarak değerlendirilmesi yapılacaktır. Tez, pandemi ile mücadelede ülkelerin uygulamalarının nasıl farklılaştığını anlatır. Sonuçta hangi ülkenin hangi politikalarla, pandemi ile mücadelede ne kadar başarılı olduklarını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda daha başka nelerin yapılabileceğini ve ortaya çıkan olumsuz durumların nasıl bertaraf edilebileceğini kamu yönetimi perspektifi ile de ortaya koymak bu çalışmanın temel amaçlarından birisidir.
Özet (Çeviri)
Germs are living creatures that affect life negatively, bring life to a standstill and cause death of millions of people. Corona virus, one of those creatures and known by Covid-19 deeply affected human beings in today's world. Many of those deep effects negatively affected our lives. But it is known that there are its positive effects. The virus exam of governments shows us if the process goes by positively or negatively. It is possible that a strong government may get out with the least damage in this epidemic, but it is unavoidable that a weak government may be crushed by this destructive power of epidemic. So this situation is not only related to the notion of strong government, but also it is related to the shape of government. In this thesis the available pandemic precautions of 8 countries with different political regimes are generally going to be evaluated by the direction of current data and literature. This thesis shows how different is the practices of governments in the struggle of epidemic. At last it is presented which country and which politics is successful in this process and how successful is. What else is going to be done in this process and how is going to be struggled with negative situations by the public administration perspective is one of the basic aims of this study.