Impacts of ILO Core labour standards to achieve globally superior labour standards: Does social dumping (Low Road) argument have reality?
ILO (UÇÖ)'nun temel çalışma standartlarının küresel düzeyde daha iyi çalışma standartlarına ulaşılmasına olan etkisi: Sosyal damping argümanının gerçeklığı var mıdır?
- Tez No: 363354
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN GÜMRÜKÇÜ, PROF. DR. WOLFGANG VOEGELI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma standartlarından sık olarak küresel yönetime ilişkin yeni sorunlardan biri olarak bahsedilmektedir. ILO sözleşmelerinde yer alan temel çalışma standartları bu bağlamda gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler tarafından tanınan tek kaynaktır. Fakat küresel düzeyde çalışma standartlarının uygulanmasını sağlayacak etkili bir sistem hiçbir zaman oluşturulamamıştır. Bir yanda, birçok gelişmekte olan ülke konuyu bir çeşit üstü örtülmüş korumacılık olarak görmektedir, çünkü, gelişmekte olan ülkeler düşük çalışma standartlarını veya düşük ücretleri uluslararası rekabette avantaj olarak kullanmaktadırlar. Öte yandan, gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler arasındaki güç dengesizlikleri nedeniyle, bazı gelişmekte olan ülkeler için başka bir yol da yoktur. Üstelik, uluslararası olarak kabul edilmiş çalışma standartları olmadığı takdirde, özellikle gelişmekte olan ülkeler çalışma standartlarının ihlaline sonsuza kadar devam edebilir, daha da önemlisi bu konu sadece uluslararası rekabet sorunu değil, insan hakları sorunudur. Bu çalışma, gerek uluslararası olarak tanınmış olan ILO çalışma standartları sisteminin gerekse çalışma standartlarının küresel düzeyde tanınmasını amaçlayan ikincil mekanizmaların etkililiğinin araştırılmasıdır. Çalışmanın odak noktası, ILO'nun temel çalışma standartları olacaktır. Çalışmamda öncelikle, kısaca küreselleşmenin çalışma standartlarıyla ilgili olarak hem gelişmekte olan ülkelere hem de gelişmiş ülkelere neler getirdiğini ve böylece sorunun kaynaklarını göstereceğim. İkinci olarak, konuyla ilgili olarak mevcut durumun portresini yapacağım ve çalışma standartlarının ahlaki, hukuki kökenlerini ve temel çalışma standartlarının tanımını tartışacağım. Üçüncü olarak ise, çalışma standartlarının uygulanmama nedenlerini inceleyeceğim ve günümüzda varolan birincil ve ikincil mekanizmaları inceleyerek gelecekteki uygulamalar için bir çözüm bulmaya çalışacağım.Çalışmam, çeşitli kaynaklardan oluşan bir literatür taramasıdır. Çalışmam dahilinde ayrıca, küreselleşme sürecinin gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler arasında çalışma standartları açısından dibe doğru bir yarışa neden olacağı görüşünü savunan“sosyal damping”argümanının doğruluğunu test edececeğim. Bu bağlamda, gerek gelişmiş ülkeler, gerekse gelişmekte olan ülkeler tarafından ortaya sürülen argümanlar literatür taraması eşliğinde sınanacaktır. Son olarak, savlarımı“Hindistan'da ki Doğal Taş Endüstri'sini”içeren ufak bir vaka çalışması ile destekleyeceğim.
Özet (Çeviri)
Labour standards have often been mentioned as one of the new issues to be undertaken in the global governance. The core labour standards in the ILO conventions are the main resources in this regard that are recognised by both developed and developing countries. Nevertheless, an effective global enforcement system of core labour standards never could be established. On one hand, most developing countries regard the issue as a form of covered up protectionism, because, they are using low labour standards or low wages as competitive advantages. On the other hand, because of the power imbalances between developing and developed countries, there is no other way for some of them. In addition, without internationally recognised labor standards , chiefly developing countries could continue to violate labor standards forever, more importantly it is not just an issue of competitive advantage, it is also an issue of human rights. This study is an examination of the effectiveness of internationally recognised labour standards system of ILO and other secondary mechanisms that have an aim of providing respect to global labour standards. My focus will be on core labour standards. In my research, first, I will briefly illustrate what globalization has brought concerning labour standards to both developing countries and developed countries and thereby what are the roots of the problem. Second, I will make the portrayal of the current situation and discuss the moral and legal roots of labour standards as well as the definition of core labour standards. Third, I will investigate the non- implementation reasons of labour standards and find a solution for future implementations by examining both prime and secondary mechanisms that exist today. My research is a study of discourse analysis from different resources. My research also include a test of the argument of“social dumping”which supports the notion that the globalization process leads a race to the bottom regarding labor standards between developed and developing countries. In this regard, both arguments that are prounded by developed and developing countries will be examined with a discourse analysis. Last, my arguments will be supported by a little case study that is involved“ Natural Stone Industry in India”.