Turizm sektöründe yetenek yönetimi uygulamaları: Antalya yöresinde beş yıldızlı otellerde bir araştırma
Talent management practices in tourism sector: A research in five star hotels in Antalya region
- Tez No: 363366
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AKIN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
20. yy ekonomik, sosyal ve siyasi değişimlerin oldukça fazla ve hızlı yaşandığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde gelişen teknolojilerin sunduğu imkanlar yerel ekonomilerin her geçen gün küreselleşmesine neden olmaktadır. İşletmeler arası rekabetin artması ile birlikte insan kaynağı, şirketlerin operasyonlarını yürütebilmeleri için büyük önem kazanmıştır. Bu nedenle işletmeler potansiyeli yüksek yetenekli bireyleri cezbetmeye, geliştirmeye ve elde tutmaya çaba harcamaya başlamışlardır. Bu noktada“yetenek”işletmelerin ihtiyaç duyduğu kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Eşsiz ve taklit edilmesi zor olan insan sermayesi işletmelerin birbirlerine üstün gelmeleri için en önemli ve vazgeçilmez bir etken halini almıştır. Böylece“Yetenek Yönetimi”kavramı ortaya çıkmış ve yetenek yönetimi iş dünyasında giderek kritik bir başarı faktörü olarak tanımlanmıştır. Emek yoğun olan turizm sektöründe ise insan kaynakları yöneticilerinin karşılaştığı işe alma ve elde tutma önemli sorunlardandır. Düşük ücret, uzun çalışma saatleri, kariyer fırsatlarının sunulmaması ve bu doğrultuda yüksek işgücü devri çalışan bağlılığını olumsuz etkileyen durumlardır. Bu durumda yetenek yönetimi, turizm sektöründe yaşanan bu olumsuzlukların aşılmasında ilgi çekici fırsatlar sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı ise; Antalya'daki beş yıldızlı otellerin insan kaynakları departmanlarının yetenek yönetimi ile ilgili faaliyetleri ne derece yerine getirdiklerini tespit etmek, beş yıldızlı otellerde yetenek yönetimi bakış açısının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymak ve bu doğrultuda önerilerde bulunmaktır. Bu bağlamda, araştırma sonuçlarına göre yetenek yönetimi yaklaşımının benimsenmeye başladığı fakat yetenek yönetimi uygulamalarının henüz yeterli seviyede olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
20th century has been an era that economic, social and political changes became quite quickly. During this period, opportunities brought by fast developing technologies transform local economies into global economies day by day. With the increase in competition among companies, human resources have gained significant importance for companies to maintain their operations. For this reason, companies have begun to effort to attract, develop and retain the high-skilled individuals with high potential. At this point,“Talent”has come out as the concept that companies need. Human capital, that is unique and unlikely to be imitated, has become the most important and indispensable factor in order for the companies to win over their competitors. Thus, the concept of“Talent Management”has emerged and talent management has been identified as a critical success factor in companies increasingly. In the tourism industry, that is labor-intensive, one of the major problems encountered by human resource managers are recruitment and retention. Low wages, long working hours, lack of personal career opportunities and high labor turnover are the conditions that negatively affect the employee engagement. In this situation, talent management offers interesting opportunities in order to overcome these difficulties that experienced in the tourism sector. The aim of this research is to determine that whether the human resources departments of five star hotels in Antalya are meeting the functions of talent management at their hotel or not, to demonstrate the importance of talent management perspective in five star hotels and to make suggestions about the subject. In this context, according to the results of this research, it is understood that the talent management approach have started to be adopted, but talent management practices in five star hotels have been insufficient yet.