Konaklama işletmelerinde kurumsallaşmanın iş yaşam dengesi aracılığıyla tükenmişlik düzeyine etkisi: Beş yıldızlı otel genel müdürleri üzerine bir uygulama
The level of institutionalization of hospitality organization through its work-life balance, affects burnout level ; A study on 5-star hotel general managers in turkey
  1. Tez No: 363368
  2. Yazar: ERKAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇEVİRGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Türkiye'de bulunan beş yıldızlı otel işletmelerinin genel müdürleri üzerine yapılmış olan bu çalışmanın temel amacı; genel müdürlerin çalıştıkları işletmenin kurumsallık düzeyinin iş yaşam dengesi aracılığı ile genel müdürlerin tükenmişlik düzeyini etkileyip etkilemediğinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konaklama işletmelerinde kurumsallaşma konusu aktarılmıştır. İkinci bölümde ise konaklama işletmelerinde iş yaşam dengesi ve tükenmişlik kavramlarına değinilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde, Türkiye'deki beş yıldızlı otel genel müdürleri üzerinde bir uygulama yapılmıştır. Araştırma sonucunda, otel işletmelerinin kurumsallaşma düzeyinin iş yaşam dengesinin kısmi aracılığı ile genel müdürlerin tükenmişlik düzeylerini etkilediği bulgulanmıştır. Bununla birlikte, genel müdürlerin bazı kişisel ve mesleki özellikleri ile iş yaşam dengesi ve tükenmişlik arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, çalışılan otel işletmelerinin özellikleri ile kurumsallık düzeyi arasında anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study that have been made with general managers of the five star hotels in Turkey is, to reveal whether the level of institutionalization of hospitality organizations through its work-life balance, affects general managers burnout level or not. This study consist of three parts. Institutionalization in hospitality organization was analyzed in the first part of the study. In the second part, work-life balance and burnout in hospitality organizations was discussed. Finally, in the third part a study was made with the general managers of five star hotels in Turkey. As a result of this study; the level of institutionalization of hospitality organizations through its work-life balance, affects general managers burnout level has been found. However, the study also shows some significant relationship between personal and professional characteristics of general managers with work life balance and burnout. Furthermore, deep relationship between the characteristics of hospitality organizations and institutionalization were discovered.