Rotterdam Kuralları'na göre taşıyanın yükümlülükleri ve sorumluluğu
Carrier's obligations and liability according to the Rotterdam Rules
- Tez No: 363392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR ULUĞ CİCİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Rotterdam Kuralları“Kısmen veya Tamamen Deniz Yoluyla Eşyanın Milletlerarası Taşınması Sözleşmelerine İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi”adıyla 11 Aralık 2008 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiştir. Konvansiyonun amacı, günümüzün ticari ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalan, deniz yoluyla uluslararası eşya taşımalarının düzenlendiği, 1924 tarihli Lahey Kuralları, 1968 tarihli Lahey/Visby Kuralları, ve 1978 tarihli Hamburg Kuralları'nın yerine geçmektir. Rotterdam Kuralları ile önceki konvansiyonlardan farklı olarak, uygulamadaki ihtiyaçları karşılayan modern bir rejim getirilmiştir. Rotterdam Kuralları'nın temel amacı taşıma hukukunu güncellemektir. Bu sebeple konvansiyonda taşıyanın sorumluluğu ile ilgili olarak temel değişiklikler getirilmiştir. Rotterdam Kuralları'nda yer alan yeni hükümlere bakıldığında, taşıyanın sorumluluğunun artmış olduğu görülebilir. Her ne kadar taşıyan tarafından bakıldığında dezavantajlı görülse de, kapıdan kapıya taşımaları kapsamına alması ve karma taşımalarla ilgili olarak uluslararası alanda bir birlik sağlaması sebebiyle Rotterdam Kuralları önemli yenilikleri de beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
“The Convention on Contracts for the International Carriage of Goods Wholly or Partly by Sea”, which is known as the Rotterdam Rules has been adopted by United Nations on 11 December 2008. The main aim of the Convention is, to take place of the conventions 1924 Hague Rules, 1968 Hague/Visby Rules and 1978 Hamburg Rules which regulates international carriage of goods by sea. With the Rotterdam Rules, unlike the previous conventions, has been arranged modern regime which meets with the needs of a trade life. The main aim of the convention is to update the contemporary transport law. Therefore, there has been basic changes and new scope related to carrier's liability. The new provisions of Rotterdam Rules inceased the carrier's liability. However, besides the disavantages from the carrier side, Rotterdam Rules brought important innovations such as; uniformity for multimodal tranportation and the coverage of door to door transport.