Konteyner taşıma süreçlerinin hukuki boyutu, yaşanan sorunlar, alınan tedbirler ve çözüm yolları
The legal dimensions of the portage operations, problems encountered, precautions taken and solutions
  1. Tez No: 428257
  2. Yazar: VOLKAN EFECAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Ulaşım, Marine, Law, Transportation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Uluslararası ticarette parçalı yüklerin standart kutu şeklindeki konteynerlerle daha hızlı, ekonomik ve emniyetli şekilde taşınmaya başlaması, taşıma yöntemi tercihin kırkambar veya kuru yük taşımacılığından konteyner taşımacılığına doğru kaymasına neden olmuştur. Böylelikle, konteynerin multimodal taşımalarda yoğun olarak kullanılması, konteyner ve konteyner taşımacılığının taşıma hukukunda önemli bir yer teşkil etmesine neden olmuştur. Konteynerin veya eşyanın denizyolu, karayolu, demiryolu veya havayolu türlerinden hangisi ile taşındığı, taşıma türünün kendi niteliği gereği, maruz kalınacak yasal dayanaklar ve kurallar açısından farklılıklar arz etmektedir. Bir multimodal taşımada en az iki taşıma türü kullanıldığından ve bu multimodal taşımalar ağırlıklı olarak konteynerlerle yapıldığından, gerek ulusal gerek yabancı unsurların bulunması halinde anlaşmazlık esnasında konteyner taşımacılığının oturtulması gereken hukuki zeminin ve uyulması gereken kuralların ne olacağı sorusu ile karşılaşmaktayız. Çalışmamızın ilk bölümünde, amaç, kapsam ve izlenen yönteme değinilirken, çalışmamızın ikinci bölümünde; Genel olarak, konteyner taşımacılığı, konteynerlerin teknik olarak tanıtılması ve değerlendirilmesi, ölçeklendirme, yapı özellikleri, uluslararası standardizasyonu, boyutları gittikçe büyüyen konteyner gemilerinin, boğaz ve kanal geçebilirliklerine göre yapılan sınıflandırması, Türkiye ve Dünya'da konteyner taşımacılığının güncel durumundan, bu tür taşımacılığın avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; ülkemizde ve dünyada konumuz ile ilgili ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar, mevzuat kaynakları, yasal dayanaklar ve temel kavramlar, iç hukuk ve uluslararası sözleşmeler kapsamında güncel hukuki zemin irdelenmiştir. Bu bölümde göze çarpan en önemli husus, Taşıma işinin icrası öncesinde ve bazen sonrasında veya zarar oluşması halinde zarar yeri, eklenen klozlar ya da hangi taşıma türü esnasında oluştuğu gibi parametrelerle uyulacak kurallar topluluğuna karar verilmesi olmuştur. Son bölümde ise konteyner taşımacılığında, uygulamada yaşanan teknik ve hukuki sorunlar, çözüm önerilerinden bahsedilmiştir. Konteynerin uluslararası ticarete son kırk yılda yaptığı hızlı girişle, yirminci yüzyılın başlarından bu yana“Harter Act”ile başlayan düzeltme faaliyetlerine hız verilmiş ve Rotterdam Kuralları ile içerisinde deniz yolu olan her türlü taşıma işine uygulanabilecek kurallar topluluğu oluşturulmuştur. Sorunların çözümünde ve taraflar arasındaki sorumluluk paylaşımında, özellikle çoklu taşımalara uygun hükümler sevk eden konvansiyonlardan, Rotterdam Kuralları, Hamburg Kurallarına göre daha apolitik ve çözüme odaklı karşılanmış fakat taşıyanların üzerine donatanın sorumluluklarının da bir kısmını yüklediği düşüncesiyle dünya çapında uygulanabilir duruma henüz gelememiş, yeterli ilgiyi görmemiştir. Diğer yandan çalışmamızda, yaşanan kural kargaşasının önüne matbu yük senetleri ve konşimento üzerindeki genel şartlar, sözleşme klozlarında hukuk seçimi, anlaşmazlıklar halinde ulusal mahkemelerin yerine tahkim, arabuluculuk ve uzlaşma metotları ön plana çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
For international trade, the huge reason of passing throught from genereal cargo transportation to containerisation is to get used of boxes as containers which permit to transporters for standardising the goods during transportation operations. Thus, usage of containers in multimodal transportion densely caused the container and containerisation to be in an important place. There are some differences about to be under which legislation during a conflict because of being under different legislations that belongs to different type (minimum two types) transportation type or different countries' legislations. With this respect, we are getting face to face about a question that which legislation is to be used during a conflict between either national or international parties. In first section of the study, objective, scope, the method applied had been mentioned. In second section, generally, containerization, the identifying of containers technically and assessments, scaling, structure specifications, international standardization, the classifications of the ships which are getting bigger day by day according to the passing abilities through channels and straits. Additionally, the advantages and disadvantages of Container Transportation ere mentioned in this section. In third section, national and global institutes and establishments which are about our subject, legislation sources, legal foundations, basic concepts searched under international national legislation rules. The most important respect that upon the job of carriage after there are some parameters to choose the most suitable or compulsory legislation rules, like upon the carriage, after it or after damage occurring, if damage occurs the place of damage, added clauses or type of transportation selected drew attention. In last section, the technical and judicial problems of container transportation and suggestions for solutions. Under the effects of the fast entry to the international trade of container last forty years, from the beginnings of twentieth century, there have been important regulating attempts since“Harter Act”, finally, The Rotterdam Rules prepared as possible as involves in all transportation types. In solving the problems and sharing responsibilities between the sides, especially suitable rules for the multimodal carriage, Rotterdam Rules are more apolitical than Hamburg Rules and more functional but giving some responsibilities to the carrier by taking from the owner. That's why it is not liked enough to be used commonly all over the world. Additionally, in order to prevent more disorders, general terms in papers used for transportation agreements, arbitrage, arbitrable and conciliation method instead of court during a disorder featured during this study.