Uluslararası taşıma anlaşmasına uygulanacak hukuk
Applicable law to an international transportation agreement
- Tez No: 932621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR CAN GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, uluslararası taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukuk konusunu ele almakta ve bu alandaki hukuki çerçeveyi detaylı bir şekilde incelemektedir. Küreselleşen ticaretin bir sonucu olarak, mal ve yolcu taşımacılığı uluslararası boyutta büyük bir önem kazanmış, buna bağlı olarak taşıma sözleşmelerinin hangi hukuk kurallarına tabi olacağı sorunu giderek daha karmaşık hale gelmiştir. Uluslararası taşıma sözleşmeleri, farklı ülkelerin hukuk sistemleriyle doğrudan bağlantılı olup, tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesinde uygulanacak hukuk kurallarının tespiti büyük bir önem arz etmektedir. Bu bağlamda, çalışmada öncelikle uluslararası taşıma sözleşmelerinin hukuki niteliği incelenmiş, taşıma sözleşmelerine ilişkin temel kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra, uluslararası taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukukun belirlenmesine ilişkin yöntemler ele alınmış, tarafların irade serbestisi ilkesi (lex voluntatis), sözleşmenin akdedildiği yer hukuku (lex loci contractus), sözleşmenin ifa edildiği yer hukuku (lex loci executionis) ve mahkeme hukuku (lex fori) gibi milletlerarası özel hukuk ilkeleri çerçevesinde detaylı bir analiz yapılmıştır. Çalışmada ayrıca, uluslararası konvansiyonların taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukuk açısından rolüdeğerlendirilmiştir. Özellikle CMR Konvansiyonu (kara yolu taşımacılığı), Montreal ve Varşova Konvansiyonları (hava taşımacılığı), Hamburg ve Rotterdam Kuralları (deniz taşımacılığı) ve COTIF Konvansiyonu (demiryolu taşımacılığı) gibi uluslararası belgelerin, taraf devletler arasında ortak hukuki standartlar oluşturduğu ve taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukukun belirlenmesinde büyük bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Son olarak, uluslararası taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukuk konusunda karşılaşılan temel sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the law applicable to international transport contracts and provides a detailed legal framework for this field. As a result of globalization, the transportation of goods and passengers has gained significant importance on an international scale, making the determination of the legal rules governing transport contracts increasingly complex. International transport contracts are directly connected to multiple legal systems, and determining the applicable law is crucial for establishing the rights and obligations of the parties involved. In this context, the study first analyzes the legal nature of international transport contracts and explains the fundamental concepts related to transport agreements. It then explores the methods for determining the applicable law, including key principles of private international law such as party autonomy (lex voluntatis), the law of the place of contract formation (lex loci contractus), the law of the place of performance (lex loci executionis), and the law of the court (lex fori). A detailed examination is conducted to assess how these principles influence the choice of law in transport contracts. Furthermore, the study evaluates the role of international conventions in determining the applicable law for transport contracts. In particular, it highlights the significance of major international treaties such as the CMR Convention (road transport), the Montreal and Warsaw Conventions (air transport), the Hamburg and Rotterdam Rules (maritime transport), and the COTIF Convention (rail transport). These conventions establish uniform legal standards among contracting states and play a key role in resolving conflicts of laws in transport agreements. This study provides a comprehensive framework for the legal aspects of international transport contracts, offering recommendations to reduce legal uncertainties. It emphasizes the importance of legislative and regulatory developments at both national and international levels to support global trade and ensure legal security in the transport sector.