Türk İmar Hukukunda düzenleme ortaklık payı uygulaması
The share of partnership arrangementin Turkish Zoning Law
  1. Tez No: 363404
  2. Yazar: MURAT BUĞRA TAHTALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇKİN YAVUZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Düzenleme Ortaklık Payı, İmar hukukunun gündelik hayatta en çok karşılaşılan imar uygulamasıdır. Bu kurum, İmar Kanunu m. 18'de hayli kazuistik şekilde düzenlenmesine rağmen, açılan davaların çeşitliliğinden ve yapılan uygulamalardan da, aslında yeterince iyi anlaşılmadığı, kanunun da birçok eksikleri olduğu tespit edilmektedir. Özellikle diğer imar uygulama usullerine oranla daha fazla avantaj içerdiğinden, uygulamada belediyelerin en çok başvurdukları imar uygulaması olan arazi ve arsa düzenlemesi sonrasında başvurulan yöntem olan düzenleme ortaklık payı, özellikle diğer imar uygulama usulleri ile karıştırılmaktadır.Çalışmamızda da bu eleştiriler dikkate alınarak, öncelikle bu konudaki kavram kargaşası irdelenecek, daha sonra da yüksek yargı kararları da dikkate alınarak bu uygulamanın ilkeleri ve pratik hayattaki eksiklikleri tespit edilecek, nihayet düzenlemenin hukuka uygunluk tartışmaları yapıldıktan sonra, sorunların çözümü noktasında birtakım öneriler getirilecektir.Çalışmamızda Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın konu hakkında vermiş olduğu kararlar ile doktrindeki görüşler ayrıntılı olarak tartışılmaya çalışılmış ve uygulamadaki sorunlar tespit edilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Share of Partnership Arrangment is the most encounteret application of zoning in everyday life. Despite this instituation has edited too detailed in article 18, from variety of cases and applications made, it is determined that, the instituation has not understood enough and there are many lack of law in the article. Especially precieved as a direct intervention in property rights because of rate povided by law, it is suggested that, this oplication is unconstituanial and breach of international conventions recognizing the right of ownership.İn our study taking into account these criticsms, compliance with law, regulation will be examined primarily and than taking into account the deficiencies in the applications of high courts decisions to be determined, finally some suggestions will be made at the solution of problems.İn our study, it is tried to detail of explain of judgements which has given by Supreme Court and Council Of State and opinions at the doctrin and tried to be dedetcet the problems of practice.