Türk İmar Hukukunda düzenleme ortaklık payı (DOP) ve kamu ortaklık payı (KOP)
The development readjustment share (DOP) and public partnership interest (KOP) in Turkish Zoning Law
- Tez No: 575233
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Türk imar hukukunda planların en yaygın uygulama araçları arazi ve arsa düzenlemesi bir diğer adıyla parselasyon işlemleridir. Arazi ve arsa düzenlemeleri düzenleme yapılan alanda hukuki durum değişikliklerine yol açtığından sıkça tartışılan, uyuşmazlık konusu haline gelen olan işlemler olup bu kapsamda önemleri sık sık ifade edilen işlemlerdir. Bu işlemler kapsamında yapılan ve mülkiyet hakkına kısıtlama getiren uygulamalarından birisi düzenleme ortaklık payı (DOP), diğeri ise imar mevzuatına henüz yeni girmiş olan kamu ortaklık payı (KOP) uygulamasıdır. Düzenleme ortaklık payı uygulamasında taşınmazlarda meydana gelen değer artışının hesaplanmaması dolayısıyla mülkiyet hakkına ölçülü bir kısıtlama getirip getirmediğinin uygulama aşamasında irdelenmemesi eleştirilere neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, düzenleme ortaklık payı kesintisinin alınmayacağı taşınmazların açıkça düzenlenmemiş olması, özellikle de diğer imar uygulamaları ile birlikte uygulanırken kesinti yapılıp yapılamayacağı konusu uygulamada sorunlara sebebiyet vermektedir. Kamu ortaklık payı uygulaması imar hukukuna son İmar Kanunu döneminde girmiş bir uygulama olup yönetmelikle düzenlenmiştir. Bu nedenle mülkiyet hakkı üzerinde anayasaya aykırı kısıtlama getirdiği ileri sürülmektedir. Bu uygulama ayrıntılı düzenlenmediğinden hangi alanların oluşumu için kullanılacağı çok açık değildir. Uygulama yeni olduğundan henüz kategorize de edilmemiştir. Bu payların kamulaştırılmamaları mağduriyet doğurmakla birlikte Kamulaştırma Kanununa yeni getirilen ve uygulaması Nisan (2019) ayından itibaren başlamış olan hükümle birlikte sorunların aşılması beklenmektedir. Çalışma, anılan uygulamalara güncel ve derleyici bir yaklaşım getirilmek ve sorunları tartışmak üzere üzere yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most common means for the implementation of plans in Turkish Zoning Law are land and plot (subdivision) arrangements. Since land and plot arrangements lead to both legal and technical changes in the area arranged, they are operations that are considered important, which are subject debates and turn into conflicts frequently. One practice of these transactions, which restricts the ownership right, is the development readjustment share (DOP) and the other one is the public partnership interest (KOP) practice, which has recently introduced into the zoning law. Failing to address whether the development readjustment share practice brings a proportional restriction on the ownership right, causes criticisms in practice. In addition, lack of arranging the immovable properties not subject to development readjustment share clearly and the issue of whether to make any deduction especially when using it with other zoning practices, cause some problems in practice. The application of public partnership interest is a practice that has been introduced in the zoning law with the latest regulation and it is criticized due to the fact it is regulated by regulation and therefore it imposes a restriction on the ownership right, which is in contrary to the constitution. Since this practice is not arranged in detail, it is not clear for which areas it shall be used. Since the application is new it has not been categorized yet. Inability to expropriate these interests causes victimhood however it is expected that this problem will be overcome with the provision which was recently introduced to the expropriation law and enter into force starting from April (2019). The study was conducted to present an up-to-date and compiling approach to the aforementioned practices.