Tüketici tutumunun marka değeri üzerinde etkisi: Profesyonel futbol kulüpleri üzerine bir araştırma
Effect of consumer attitude on brand equity: A research on professional football clubs
  1. Tez No: 567764
  2. Yazar: TAMERLAN MASHADİHASANLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP SABRİ ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Profesyonel futbol kulüplerinde marka değerinin yaratılması ve marka değeri yaratmada taraftar tutumunun önemi birçok ülkede hem akademisyenler, hem de uygulayıcılar tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu tezde, spor alanında olan yetersiz stratejilerin geliştirilebilmesi için taraftar tutumu ve marka değeri açısından bazı değerlendirmeler yapılacaktır. Bu açıdan, taraftar tutumunun marka değeri üzerinde etkisinin profesyonel futbol kulüpleri çerçevesinde incelenmesi araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırmada Bayern Münih ve Barcelona kulüplerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Tez 3 bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, marka, marka değeri ve tüketici tutumu terimleri kavramsal olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, marka, marka değeri, tüketici tutumu ve spor tüketicileri terimlerine ilişkin literatür incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Tezin üçüncü bölümü ise, taraftar tutumunun marka değeri üzerinde etkisinin profesyonel futbol kulüpleri çerçevesinde incelenmesi amacıyla yapılan araştırmadan oluşmakta ve bu bölümde, araştırmanın amacı ve kapsamı, ana kütlenin belirlenmesi ve örnekleme yöntemi, araştırmanın modeli ve hipotezleri, araştırmanın yöntemi, veri ve bilgilerin analizi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The creation of brand equity in professional football clubs and the importance of fan attitude in creating brand equity attracts great attention from both academicians and practitioners in many countries. In this thesis, some evaluations will be made in terms of fan attitude and brand equity in order to develop inadequate strategies in the field of sports. In this respect, investigation of the effect of fan attitude on brand equity in terms of professional football clubs constitutes the basis of the research. In the study Bayern Munich and Barcelona clubs were compared. The thesis consists of 3 chapters: In the first chapter, the terms brand, brand equity and consumer attitude have been analyzed conceptually. In the second chapter, literature review on the terms brand, brand equity, consumer attitude and sports consumers has been carried out. The third chapter of the thesis consists of research conducted to examine the effect of fan attitude on brand equity in terms of professional football clubs and this section includes the aim and scope of the research, determination of the main mass and sampling method, model and hypothesis of the research, method of the research, analysis of data and information.