Gündelik yaşam ve zamansallık bağlamında Dasein
Dasein in the context of everydayness and temporality
- Tez No: 363426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dasein'ın, kendi varlığını zamansal olarak açığa çıkaran bir var olan olduğunu ve böyle bir anlayış olanağının, onu neliğinde değil nasıllığında düşünmek olduğunu gösterebilmektir. Nasıllık olarak Dasein, betimleyici ya da kuramsal ilişkiler kuran bir var olan değil, anlamlı ilişkiler kuran bir var olandır. Onun anlam ve anlayış varlığı olması, öncelikle doğaya sonra kendisine olan yaklaşımını, zihinsel bir anlama çabası olarak değil, yönelimsel olarak belirler. Çünkü temel olarak Dasein, bir var-oluştur, orada-olan olarak varlığı açığa çıkarmak, bir oluşum gerçekleştirmektir. Bu bakımdan bir etkin olma, edimsellik içerir. Eylem varlığı oluşu da, öncelikle onun eyleminin ve anlayışının bir şeye yönelik oluşu demektir. O, karşısında bulduğu doğaya dolayımsız çalışmasıyla karşılık verir. Böylelikle dolayımsız bir anlamlılık yapısı, dünyasallık oluşturmaktadır. Bir şeye yönelik çalışması, Husserl'in aşkınsal öznesinin dolayımı yerine, dolayımsız umursama içeren bir yönelimselliktir. Umursama sayesinde, çevresindeki dünyayı bir-şey-için kullanımıyla açar. Bu bir-şey-için-oluşla, gereçsel bağlamda oluşturduğu anlamlı ilişkiler dünyası, Dasein'ın var-oluşunu dinamik, canlı tutar ve zamansallığını açığa çıkarır. Onun var-oluşu,devinimsel bir karakterde dünyasallığını, varlığını oluştururken, bunu her zaman şu an'da, şimdi'de bir-şey-zamanı olarak yapar. Dasein, kendi varlık olanaklarına doğru zamansallaşır,orijinal zamanın kendisi olarak şimdide mevcudiyete-gelir, varlığını zamansallaştırarak var-olur.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to show that Dasein is a being who comes to understand its own being as temporality. The possibility of such an understanding is grounded in its howness rather than whatness. Dasein, in her howness, that is its being in the world, does not live as cognitive subjectivity who understands the world in a descriptivist or speculative way,butlives primarily as an agency who deals with its everyday dealings. In her being in the world is an intentional manner of everydayness. Dasein is basically a be-ing and as a being-there to to whom being reveals itself. Thereby in its being in the world, it is both active and actual in its comportment to everyday dealings. It responds to the nature in its practical way of being, that is being-towards-something. Thus, it constitutes the structure of an immediate meaningfulness and worldliness in its being in the world. Her comportments is based on the structure of care that is a temporal being towards something. By means of the temporal structure of care,Dasein opens up its surrounding world with his manipulate of in-order-to. Dasein temporalizes itself as an ability-to-be (Seinkönnen) in its temporal structure of care in themoment of the self opening of original temporality, that is now.