Tlos lahitleri
Sarkophagi̇ of the Tlos
  1. Tez No: 363436
  2. Yazar: KEMAL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Likya Bölgesi'nin önemli kentlerinden biri olan Tlos Antik Kenti, Muğla'nın Seydikemer ilçesine bağlı ve bugün Yakaköy sınırları içerisinde yer almaktadır. Kent önemli bir geçmişe sahip olmasına rağmen son 10 yıl öncesine kadar gereken ilgiyi görmemiştir. Kentin adı ilk olarak 19. yy. da Fellows tarafından kaleme alınan gezi günlüğünde yer almıştır. Bunun dışında birkaç gezginin dikkatini çekse de ilk bilimsel araştırmalar G. Bean tarafından yapılmış ve sonrasında 1993 yılında V. İdil kentin lahitlerini çalışmıştır. Fakat bu çalışma birkaç lahitten ibarettir ve genel anlamda fazla bir bilgi vermemektedir. Kentin kaderinin 1994 yılında başlatılan yüzey araştırmaları ile 2005 yılından bu güne kadar devam eden kazı çalışmaları neticesinde değiştiği söylenebilir. Kentte yapılan kazılar kent geçmişinin Neolitik Dönem'e kadar geri gittiğini belgelemektedir. Böylesine önemli bir kentin lahitleri hakkında çalışma olmaması gerçekten üzüntü verecek bir durumdur. Sahip olduğumuz genel bilgileri, şu anda da kazı başkanı olarak devam eden T. Korkut'un, 2009 yılında kazısını gerçekleştirdiği Karaveliler Lahdi hakkındaki görüş ve düşüncelerinden almaktayız. Yapmış olduğum bu çalışma ile birlikte lahitlerin kullanımının kentte Klasik Dönem'den başlayıp Roma Dönemi'nin sonlarına kadar devam ettiği, siyasal, kültürel ve ekonomik sebeplerden dolayı kentte farklı lahit tiplerinin de görüldüğü belgelenmiştir. Bu süreç içerisinde aynı lahdin farklı dönemlerde tekrar kullanım gördüğü yapılan araştırmalar ve yazıtlar ışığında belgelenmiştir. Lahitlerin tipolojik ayrımının yapılmasının neticesinde bölgenin özelliklerini yansıtan Likya tipi semerdam kapaklı lahitlerin Tlos'da da kentin simgesi haline geldiği gözlemlenmektedir. Bu çalışma sonucunda kentte kataloğa dahil olan, hepsi bütünlük göstermese de 63 adet lahit, lahit kapağı ve lahit teknesi bulunmaktadır. Katalog bölümünde yer alan lahitlerin tamamı fotoğraflarla belgelenmiş ve tarihi süreç içerisindeki yerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tlos, which is one of the important ancient cities in the Lycian region, is located in Muğla Province, Seydikemer District, Yakaköy Village. Even the city has an important past; interest for this city has risen since the last ten years. The name of the city has been mentioned the first time in the 19th century by Ch. Fellows in his travel diaries. Besides some further travelers mentioned this city, G. Bean first time performed a scientific research and V. İdil has studied the sarcophagi of the city thereafter. But this study presents few sarcophagi and contains no further information generally. The destiny of the city has changed with surface studies by H. Işık and the starting of a excavations from 2005 until now. Excavations of the city showed a historical background to the neolithical period. It is worrisome that no study has been performed concerning the sarcophagi until now. Knowledge on the sarcophagi could be retrieved from T. Korkut, who excavated a Karaveliler sarcophagi in 2009. According to this study it is documented that the sarcophagi have been in use from Classical to late Roman Period and different types of sarcophagi could be observed due to political and economical reasons. Same sarcophagi were used during different periods according to documents and inscriptions. Typological differentiation of sarcophagi show the reflection local types likesaddle-roof sarcophagi, which became the hallmark of the ancient city of Tlos. In conclusion this study presents 63 whole parts, covers and bodies of sarcophagi; which were included in the catalogue of the city, even all of them shoed no completeness. In the catalogue section all sarcophagi are depicted and their location according to the historical process determined.