Üniversite tenis oyuncularında tenis performansını etkileyen bazı biyomotorik özelliklerin incelenmesi
Investgation of some motoric aspects effecting tennis performance in university tennis players
- Tez No: 363440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, tenis oyuncularında motorik özellikler ile tenis becerisi arasındaki ilişkiyi belirlemekti. Araştırmaya düzenli olarak tenis oynayan ve Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulunda öğrenim gören 20 kontrol grubu (ortalama yaş 21,65±1,84 yıl, ortalama antrenman yaşı 6,55±1,99 yıl, ortalama vücut ağırlığı 77,20±5,43 kg, ortalama boy 174,40±6,32 cm) ve 20 deney grubu (ortalama yaş 21,40±1,93 yıl, ortalama antrenman yaşı 7,50±1,82 yıl, ortalama vücut ağırlığı 75,95±7,24 kg, ortalama boy 176,85±6,89 cm) olmak üzere 40 erkek tenis oyuncusu katılmıştır. Tenis oyuncuları deney ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubunda bulunan oyunculara tenis teknik antrenmanlarının yanında 8 hafta boyunca kuvvet, sürat, esneklik ve koordinasyon antrenmanları uygulanmıştır. Kontrol grubunda bulunan oyunculara ise sadece tenise özgü teknik antrenman uygulanmıştır. Katılımcıların motorik özelliklerinden dominant el kavrama kuvveti, non-dominant el kavrama kuvveti, bacak kuvveti, sırt kuvveti, esneklik, koordinasyon ve sürat performansları ölçülmüştür. Tenis beceri düzeyinin belirlenmesinde ITN (International Tenis Number) testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 15.0 for Windows programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, kontrol grubunda bulunan tenis oyuncularının ön-son test el kavrama kuvveti, bacak kuvveti, sırt kuvveti, 30 m sürat performansı, koordinasyon ve esneklik performansları arasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify relationship between motoric aspects and tennis skills in tennis players. 40 male students as 20 control (mean age 21,65±1,84 years, mean sport age 6,55±1,99 years, mean body weight 77,20±5,43 kg, mean height 174,40±6,32 cm) and 20 experimental (mean age 21,40±1,93 years, mean sport age 7,50±1,82 years, mean body weight 75,95±7,24 kg mean height 176,85±6,89 cm) group taking education at Pamukkale University Sport Sciences and Technology High School participated to study. Tennis players were divided into two groups as experimental and control group. In addition tennis technical training, strength, speed, flexibility and coordination trainings were applied to experimental group. Dominant handgrip strength, non-dominant handgrip strength, leg strength, back strength, flexibility, coordination and speed performances from their motoric aspects were measured. ITN (International Tenis Number) test was used in identification of tennis skill. SPSS 15.0 for Windows package program was used in analysis of data obtained. In the end of study; it was established that there is no significant difference between pre-re test handgrip strength, leg strength, dorse strength, 30 m speed performance, coordination and flexibility performances (p>0,05).