The effects of rhythm training on tennis performance
Ritim antrenmanının tenis performansına etkisi
  1. Tez No: 250685
  2. Yazar: MUSTAFA SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI, PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı; tenise özgü ve genel ritim antrenmanlarının forehand istikrar, ritim beceri, tenis oynama seviyesi ve çeviklik performansına etkilerinin karşılaştırılması ve farklı tempoların tenis oyuncularının ritim becerilerine etkilerinin incelenmesidir. Uluslararası Tenis Numarası (ITN) ortalamaları 7,3 (SS=0,9) olan 30 üniversite öğrencisi tesadüfi seçim yöntemi ile üç ayrı gruba dağıtılmışlardır; tenis grubu (TG), genel ritim antrenmanı grubu (GRAG) ve tenise özgü ritim antrenmanı grubu (TRAG). Araştırma süresince bütün gruplara önceden belirlenen tenis antrenmanları uygulanmıştır. TG sadece tenis antrenmanlarına, GRAG ek olarak genel ritim antrenmanlarına ve TRAG ek olarak tenise özgü ritim antrenmanlarına katılmıştır. Verilerin toplanmasında ITN, Çeviklik Testi, Rhythmic Competence Analysis Test (RCAT), ve Untimed Consecutive Rally Test (UCRT) ölçüm araçları kullanılmıştır. Grupların ön test değerleri arasındaki farkların ve gelişimlerinin analizinde Kruskal-Wallis testi, ön, ara ve son test değerleri farkları için ise Wilcoxon Testi kullanılmıştır. Grupların gelişim değerlerinin eşleştirilmeli karşılaştırılmasında ve farklı tempolardaki RCAT değerlerinin analizinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ritim antrenmanlarına katılan tenis oyuncularının forehand istikrar ve ritim beceri performanslarını anlamlı bir şekilde geliştirdiğini, tenis grubundaki katılımcıların değerlerinde ise bir fark olmadığını göstermiştir. Gelişim değerleri incelendiğinde, UCRT (3m) değerleri için TRAG ile TG arasında ve RCAT (50) değerleri için ritim antrenman grupları ile TG arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Ritim antrenmanlarına katılımın grupların tenis oynama seviyesi ve çeviklik performanslarına etkisinin olmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca, farklı ritim antrenmanlarındaki tenis oyuncularının gelişim değerleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ve katılımcıların ritim becerilerinin, yavaş tempoya oranla hızlı tempoda daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study were; to compare the effects of tennis specific and general rhythm training on the forehand consistency performance, rhythmic competence, tennis playing level and agility performance, and to examine the effects of different tempos on rhythmic competence of tennis players. 30 university students whose mean score of International Tennis Number (ITN) was 7.3 (SD=0.9) were divided randomly into three sub-groups: tennis group (TG), general rhythm training group (GRTG), and tennis-specific rhythm training group (TRTG). Measurement instruments were ITN, Agility Test, Rhythmic Competence Analysis Test (RCAT), and Untimed Consecutive Rally Test (UCRT). A Kruskal-Wallis Test was conducted to calculate possible differences between initial scores and to compare improvement scores of groups. A Mann-Whitney U Test was conducted to determine pairwise comparisons of groups for improvement scores and to analyze RCAT scores for different tempos. Results revealed that participants in both rhythm training groups (GRTG and TRTG) improved their forehand consistency performance and rhythmic competence significantly after training period. Results for the improvement scores indicated that there was significant difference in UCRT (3m) between TRTG and TG and in RCAT (50) between both rhythm training groups and TG. On the other hand, participation to additional rhythm trainings was unable to differentiate tennis playing level and agility performance of groups. There was no significant difference between rhythm training groups for all parameters tested. Results also revealed that synchronization of participants? movements with the external stimulus was more precise at fast tempo than at slow tempo.