Tenisçilerde vücut kompozisyonu, antropometrik karakteristiklerin ve spesifik egzersizlerin servis performansına etkisi
The effects of body composition, antropometric measurements and specific exercises of tennis players on service
  1. Tez No: 462782
  2. Yazar: ERHAN KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amacı ve Kapsamı: Teniste Servis maç performansının belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Düzenli olarak antrenman yapan tenis oyuncularında spesifik egzersiz antrenmanlarının antropometrik yapıları ile servis atışı esnasındaki top hızına etkisinin araştırılması amaçlandı. Türkiye' de bu alandaki literatürlerin yetersiz olması nedeniyle ve spor bilimlerine katkı sağlamak amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadaki deney grubu, yaş ortalaması 22.8± 1.62 olan (n=10) sporculardan, kontrol grubu ise yaş ortalaması 18 ± 0.0 olan (n=10) müsabık tenisçilerden oluşmuştur. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya katılanlar Ege Üniversitesi Tenis Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencilerinden ve İzmir ilinde bulunan tenis kulübü sporcularından oluşturulmuştur. Rastgele belirlenen grupların servis atışı ilk ve son testler için radar cihazı, boy ve kilo ölçümü için elektronik stadiometre cihaz kullanıldı. Ayrıca toplam 4 bölge olmak üzere çevre ölçüm verileri alınmıştır. Vücut kompozisyonu (vücut yağ oranı) skinfold ile vücudun sağ tarafından 7 bölgeden veri alınarak deri kıvrım kalınlıkları verileri alınmıştır. 6 haftalık 11 farklı spesifik kuvvet egzersizleri haftada toplam 8-10 saat olmak üzere Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Sağlıklı Yaşam merkezinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Serving on tennis is an important criteria to specify performance of the mach. The aim of this study is to discover relations between the ball speed on tennis serve and antropometric measurements. The test subjects of this study was composed of competitive tennis players with two groups which are experimental (n=10) and control group (n=10). Experimental group's of this study age average was 22.8±1.62; and control group's age average 18±0.0. Materials and methods: Test subjects were the“Education of Tennis Trainner Department in Ege University”and“Tennis Club”in İzmir city. Radar veichle was used to record first and last speed of serve of groups, which were randomly selected, and electronical stadiometer veichle was used to record high and weigh parameters. Beside those there were 4 parameters measurement were taken from 4 different parf of body. Body composition (body fat ratio) was taken by skinfold measuring method from 7 righ part of body by the Harpenden Caliper. 6 weeks 11 different specific exercises were applied as 8- 10 hours per week in Ege Universty Pyscial Education and Sports.