The Meaning, functions and psychological structure of Turkish family
  1. Tez No: 36345
  2. Yazar: BİLGE TOPAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDAN GÜLERCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmanın amaçlarından biri Türk ailesinin sorumluluğu olarak kabul ettiği işlevlerin neler olduğunu araştırmaktır. Yanısıra aile üyelerinin aileye nasıl bir anlam atfettikleri de araştırma konusudur. Bununla beraber, çalışmanın birincil amacı aileye atfedilen anlam ve işlevlerin ailenin psikolojik işleyişiyle ilişkilerini araştırılmasıdır. Ek olarak eğitim seviyesi, ailedeki statü ve kişinin yaşıyla aileye atfedilen anlam ve işlevlerin değişmeleri incelendi. En az bir çocuklu llo çekirdek aile çalışmanın katılımcılarını oluşturdu. Aileler İstanbul'da orta gelir seviyesine sahip aileler arasından seçildi. Ailelere orta gelir düzeyindeki bir semtte bulunan okulda öğrenci olan çocukları yoluyla ulaşıldı. Katılımcılara Aile Fonksiyonları Listesi, Aile için Semantic Differential Rating Instrument, Aile Yapısını Değerlendirme Aracı (AYDA), Aile Yapısını Değerlendirme Aracı- İdeal Formu (AYDA- ideal) uygulandı. İstatistiksel analizlerde, korelasyon analizleri, t-and Family Structure Assesment Device-Ideal Form (AYDA- Ideal). In the Statistical analyses, correlational analyses, t- tests, Chi- square tests and One-way ANOVAs were used. Results indicated that family members attribute a very positive meaning to the family by associating the concept of family with positive adjectives. It was found that the meaning attributed to the family is positively related to the actual psychological functioning of the family. And, also negatively related to the difference between an ideal and actual family's psychological functioning. As the difference between an ideal and actual family's psychological functioning increases attributed meaning to the family by family members becomes less positive. It was also found that family members attribute mostly psychological functions to the family. The picture of family drawn according to the functions attributed to the family implies that family members hold a spritual rather than a pragmatic view of family.
Özet (Çeviri)
Çalışmanın amaçlarından biri Türk ailesinin sorumluluğu olarak kabul ettiği işlevlerin neler olduğunu araştırmaktır. Yanısıra aile üyelerinin aileye nasıl bir anlam atfettikleri de araştırma konusudur. Bununla beraber, çalışmanın birincil amacı aileye atfedilen anlam ve işlevlerin ailenin psikolojik işleyişiyle ilişkilerini araştırılmasıdır. Ek olarak eğitim seviyesi, ailedeki statü ve kişinin yaşıyla aileye atfedilen anlam ve işlevlerin değişmeleri incelendi. En az bir çocuklu llo çekirdek aile çalışmanın katılımcılarını oluşturdu. Aileler İstanbul'da orta gelir seviyesine sahip aileler arasından seçildi. Ailelere orta gelir düzeyindeki bir semtte bulunan okulda öğrenci olan çocukları yoluyla ulaşıldı. Katılımcılara Aile Fonksiyonları Listesi, Aile için Semantic Differential Rating Instrument, Aile Yapısını Değerlendirme Aracı (AYDA), Aile Yapısını Değerlendirme Aracı- İdeal Formu (AYDA- ideal) uygulandı. İstatistiksel analizlerde, korelasyon analizleri, t-Çalışmanın amaçlarından biri Türk ailesinin sorumluluğu olarak kabul ettiği işlevlerin neler olduğunu araştırmaktır. Yanısıra aile üyelerinin aileye nasıl bir anlam atfettikleri de araştırma konusudur. Bununla beraber, çalışmanın birincil amacı aileye atfedilen anlam ve işlevlerin ailenin psikolojik işleyişiyle ilişkilerini araştırılmasıdır. Ek olarak eğitim seviyesi, ailedeki statü ve kişinin yaşıyla aileye atfedilen anlam ve işlevlerin değişmeleri incelendi. En az bir çocuklu llo çekirdek aile çalışmanın katılımcılarını oluşturdu. Aileler İstanbul'da orta gelir seviyesine sahip aileler arasından seçildi. Ailelere orta gelir düzeyindeki bir semtte bulunan okulda öğrenci olan çocukları yoluyla ulaşıldı. Katılımcılara Aile Fonksiyonları Listesi, Aile için Semantic Differential Rating Instrument, Aile Yapısını Değerlendirme Aracı (AYDA), Aile Yapısını Değerlendirme Aracı- İdeal Formu (AYDA- ideal) uygulandı. İstatistiksel analizlerde, korelasyon analizleri, t-