Comparative analysis of the code non-conformities from total quality management and cognitive mapping perspective
ISPS kod uygulama sürecindeki uygunsuzlukların toplam kalite yönetimi ve bilişsel haritalama yöntemi kullanılarak kıyaslamalı analizi
- Tez No: 363517
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BEJİ, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TANER ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde dünya ticaretinin yaklaşık % 90'ı denizyolu ile gerçekleştirilmektedir. Dünya deniz ticaretinden yılda 400 Milyar Dolar gelir elde edilmektedir. Bu rakamlar denizyolu taşımacılığının ne derecede önemli bir konuma geldiğini göstermektedir. Deniz taşımacılığının ülke ekonomilerindeki yeri gelişmekte, bu sebeple limanlar ve deniz araçlarının önemi de artmaktadır. Stratejik önemi haiz olan deniz limanları yapısal ve kurumsal, ekonomik, finansal, yönetsel, çevresel ve rekabet açılarından pek çok risk ve tehlikeler ile karşı karşıyadır. Bu risk ve tehlikelerin tespit ve tanımının yapılması, alınacak tedbirler ve yapılacak eylemler için son derece önemlidir. 11 Eylül 2001'deki trajik olayları takiben, gemi ve liman tesisleri güvenliği ile bağıntılı yeni önlemler geliştirilmesine Uluslararası Denizcilik Örgütü Meclisi tarafından yirmi ikinci oturumda oybirliği ile karar verilmiştir ISPS Kod Kuralları uluslararası alanda ve yaygın olarak kabul gören, denizcilik endüstrisini, denizyolu ticaretini ve dünya ekonomisini terörizm konusunda emniyet altına almaya ve limanlar ile gemiler arasındaki işbirliği ve koordinasyona odaklanmış ilk proaktif düzenleyici çerçevedir. Bu çalışma, ISPS Kod sözleşmesi uygulama süresindeki genel etki sürecine neden olan potansiyel problemleri tespit etmek amacıyla kalite kusurlarının önlenmesi için Balık Kılçığı (Ishikawa) Diyagramı ve Pareto Diyagramı tekniklerini ve beyin fırtınası oturumlarını kullanarak, ISPS Kod Kurallarının kalite perspektifinden çözümsel ve sistematik analizini sunmaktadır. Daha sonra ise, Balık kılçığı diyagramıyla bulunan ana sebep ve alt sebeplerin birbiriyle olan ilişkisini bulmak amacıyla bilişsel haritalama yöntemine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maritime transport is generally regarded as an important enabler of the world trade and plays a crucial role in the global system. Seaports are very important, which are an inseparable part of this transport, in terms of presence, necessity and economic activity. Because of transnational flows of goods and people; ports and maritime transport has been exposed to several types of security threats. Piracy, robbery attacks, terrorist attacks, illegal migrations, smuggling, human and drug trafficking are the most noticeable threats. This study addresses analytical analysis of the ISPS Code from quality perspective by using Fishbone Diagram (Ishikawa Diagram) and Pareto Chart techniques and brainstorming sessions for quality defect prevention in order to identify potential factors causing an overall effect process. Fish-bone diagram is prepared to illustrate the problems effecting the ISPS Code's implementation and Pareto charts are prepared for all the criteria to identify major causes in implementation of the ISPS Code. Finally, Cognitive-mapping method is used to determine the relationship between the causes and sub causes which was identified in Fish-bone diagram to see how the causes and sub causes affect each other.