Housing architecture in Soviet and post-Soviet capital of Kyrgyzstan: From Frunze to Bishkek
Kırgızistan başkenti Bişkek: Sovyet ve post-Sovyet dönemlerinde konut mimarisi
  1. Tez No: 363626
  2. Yazar: SALİA BOSTERİEVA
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ARDA İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Kırgızistan başkenti konut mimarisi analiz edilerek, Sovyet ve Post—Sovyet dönemleri arasında karşılaştırma yapılmaktadır. Bu çalışma, bu toprakta yaşayanların tarih boyunca barınma alışkanlıklarını ne şekilde değiştiğini göstermektedir. Çağdaş Bişkek çeşitli ancak kaotik gelişen konut mimarisini sergilemektedir. Yeni konutlar daha konforlu olmakla beraber daha pahalıdır. Bişkek'te yaşayanların konut tercihlerini öğrenmek amacıyla anket çalışması gerçekleştirildi. Sonuçlara göre, Bişkek sakinlerinin bir kısmı Sovyet dönemi konutlarında yaşamayı sever, durumlarından memnunlar. Ancak, çoğunluk bir an önce yeni konutlara ya da şehir dışına dağ eteklerinde müstakil eve taşınmak için para biriktirdiklerini bildirdiler. Çalışmada, Bişkek'teki konut geçmişini ve güncel durumunu daha iyi anlatabilmek ve aradaki farkı gösterebilmek amacıyla Sovyet ve Post-Sovyet dönemlerinden örnekler üzerinde karşılaştırma sunulmaktadır. Karşılaştırma, incelenen örneklerin döneme ait avantaj ve dezavantajlarının altını çizerek, temel konut mimarisini oluşturan değerler üzerinden yapılmaktadır. Araştırılan örnekler ile ilgili bilgi, mimarları ile birebir görüşmeler, alan değerlendirmesi, fotoğraflanması, Devlet arşiv ve Ulusal kütüphanelerde kaynak araştırması sonucu elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study housing architecture of Kyrgyzstan's capital city is analyzed and compared in two different periods: Soviet and Post-Soviet. The study will lead you through changes Bishkek went through; the way history has affected housing habits of its citizens. In contrast to Soviet Frunze, contemporary Bishkek offers chaotically built but diverse housing – apartments of better comfort and higher value. In order to understand housing preferences of the citizens, a survey was conducted among the residents of Bishkek. The results of the survey showed that there were people who enjoyed living in Soviet apartments; however, the majority were planning to move into new apartments as soon as they could afford it. To give a better picture of how housing sector was and how it currently is in Bishkek, the study provides samples of both Soviet and Post-Soviet periods comparing them according to general housing architecture criteria, underlining pros and cons specific to each period. Information about the investigated objects was collected from the interviews with the architects of the projects, site investigation, photograph and literature collection at national archive and state libraries. Gathered information is analyzed and presented in graphical and written form.