Laçin ilçesi (Çorum) coğrafyası
- Tez No: 36366
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Laçin ilçesi, coğrafi bölgelerimizden Karadeniz Bölgesi ile Orta Anadolu Bölgesi arasında, Orta Kızılırmak bölümünün kuzey kenarında Kızılırmağa doğrudan karışan Hamamözü çayı havzasında bulunmaktadır. İdari olarak Çorum iline bağlı olan ilçe aynı zamanda Orta Karadeniz bölümü ile Batı Karadeniz bölümleri sınırında yer almaktadır. 1990 yılında kendine bağlı 15 köy ile birlikte toplam 12.584 nüfusa sahiptir. Osmanlılar döneminde küçük bir köy olan Laçin, Evliya Çelebi'nin de belirttiği gibi, Çorum'un kuzeye açılan kapısı niteliğindeki Kırkdilim boğazı yanında yer alması nedeniyle gelişme içerisindedir. Çorum- Osmancık karayolu üzerinde bulunan ilçe, uzun yıllar Çorum'a bağlı bucak merkezi olmuş, 1990 yılında bazı köy ve bucakların ilçe yapılması döneminde yine Çorum'a bağlı bir ilçe haline getirilmiştir. 285 Km^ yüzölçümüne sahip ilçe, Hamamözü Çayı'nın suladığı“Laçin koridoru”adı verilen doğu-batı yönlü verimli topraklar ile koridoru kuzey ve güneyden kuşatan aşınım yüzeylerinden oluşmaktardır. İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Buğday, ayçiçeği, çeltik, kendir ve şekerpancarı en fazla yetiştirilen ürünler olup, hayvanlardan en çok koyun beslenmektedir. İlçe merkezi ise, iktisaden faal olan nüfusun T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERieiİÜ % 59'u tarım, % 41*i tarım dışı faaliyetlerde çalışmasından da anlaşıldığı gibi bir“kasaba”fonksiyonu taşımaktadır. Kasaba kendine bağlı olan köylerden oluşan küçük bir“etki alanı”na sahip olup, ilçenin bütünü Çorum'un etki alanı içinde yer almaktadır. Nüfusun hızla artması, tarım alanlarının veraset yoluyla parçalanması, sulu tarım alanlarının verimli kullanılmayışı, tarımda makineleşme gibi nedenlerle 1960'dan sonra başlayan göçler, son yılında hız kazanmıştır. İlçenin tarım, hayvancılık ve ticaret potansiyelini değerlendirmek için gerekli tesislerin yapılmasıyla hem güçler azalacak, hem de ilçedeki işsizlik sorunu çözülecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Laçin district is located between the Black Sea and Middle Anatolia region. It is also located in the northern corner of the Middle Kızılırmak region. It is located in the area where the Hamamözü stream is also connected to the Çorum province and on the borders of the Black Sea and Western Black Sea regions. According to the 1990 census the Laçin district along with 15 villages in the region consisted of a population of 12,584. What was a small village during the Ottoman years, is in the process of great advancements due to its location, near the Kirkdilim strait. The Laçin district which is on the Çorum- Osmancık highway was a subdistrict of Çorum for many years. During the 1990*s when some villages a subdistricts were made into districts-Laçin was again made into a district connected to Çorum. This districts boasts of a 258 Km^ area. It consists of an eroded surface made up of fertile soil that has been watered by the Hamamözü Çay in. The districts economy is supported by agriculture and husbandry. Out of the agricultural products the most pervasive are wheat, sunflower, rice fields, hemp and sugar beet. Sheep are the most commen animalsused in farming. The town is stiu fairly small due to the fact that % 59 of the people in the town centure area engaged in agricultural work. The town along with the connecting villages are able to influence and have an effect on the Çorum distric. Migration to this area since the 1960's has increased due to the divisien of land due to inheritance, the inproper use of fanning land and the introduction of modern machinery. In order to take full advantage of the agricultural animal and trade potential the proper foundations must be formed to decrease the hardships and solve the unemployment problem in the region.