Laçin (Çorum) ilçesi oribatid akarları üzerine sistematik araştırmalar
Systematic investigations on the oribatid mites of Lacin (Corum) district
  1. Tez No: 483454
  2. Yazar: CELALETTİN ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT PER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Laçin (Çorum) ilçesinde 2014 yılının Ekim ve 2016 yılının Ağustos ayları arasında yapılan arazi çalışmalarında döküntü, liken, yosun ve topraktan 107 örnek toplandı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Platyliodes doderleini (Berlese, 1883), Rhinoppia (R.) alidagiensis Toluk, 2016, Berniniella (B.) serratirostris hauseri (Mahunka, 1974) ve Quadroppia (Q.) quadricarinata (Michael, 1885) taksonları tespit edilmiş olup bunlardan Platyliodes doderleini (Berlese, 1883) Türkiye faunası için yeni kayıt olarak, Rhinoppia (R.) alidagiensis Toluk, 2016, Berniniella (B.) serratirostris hauseri (Mahunka, 1974) ve Quadroppia (Q.) quadricarinata (Michael, 1885) taksonları ise daha önce Türkiye'den bilinen türler olarak belirlendi. Laçin ilçesinden tespit edilen taksonların tanımları yapılarak diğer taksonlarla karşılaştırmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Total 107 specimens consisting of litter, lichen, moss and soil were collected during field studies performed on Laçin district in between October 2014 – August 2016. As a result of the assessment, Platyliodes doderleini (Berlese, 1883), Rhinoppia (R.) alidagiensis Toluk, 2016, Berniniella (B.) serratirostris hauseri (Mahunka, 1974) and Quadroppia (Q.) quadricarinata (Michael, 1885) taxa were determined. Of these, Platyliodes doderleini (Berlese, 1883) is new records for the Turkish fauna; Rhinoppia (R.) alidagiensis Toluk, 2016, Berniniella (B.) serratirostris hauseri (Mahunka, 1974) and Quadroppia (Q.) quadricarinata (Michael, 1885) taxa have already been determined in Turkey. The taxa which determined from Laçin district compared with the other taxa.