Tunable window comparator applications in current-mode circuits
Akım modlu devrelerde ayarlanabilir pencere karşılaştırıcı uygulamaları
  1. Tez No: 363677
  2. Yazar: MELEK KURNAZ ŞERİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SERDAR ÖZOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hazırlanmış olan bu tezde akım-modlu devrelerde zaman gecikmesi problemi ele alınmıştır. Üzerinde durmuş olduğumuz bu konu, biz Elektronik Mühendisleri için çok önemlidir. Öncelikli olarak detaylı bir literatür çalışması yapılmıştır. Bu sayede yapılan çalışmalardaki eksikler belirlenerek, çalışmalarımıza yön verilmiştir. Zaman gecikmesi hesapları ilk olarak 1964 yılında Burns tarafından gerilim-modlu devrelerde yapılmıştır. Devamında yapılan çalışmalarda ise gerilim-modlu devrelerle ilgili pek çok çalışma yapılmıştır. Ancak modern entegrasyon teknolojisinin yüksek hız, düşük güç tüketimi ve düşük güç kaynağı gibi ihtiyaçları artttığından akım modlu devrelerle ilgili çalışmalar önem kazanmıştır. Literatür araştırmasının gösterdiği gibi akım-modlu devrelerin, gerilim-modlu devrelerle kıyaslandığında hız, bantgenişliği, duyarlılık gibi pek çok avantajı vardır. Tüm bu ihtiyaçlar ışığında akım-modlu devrelerde zaman gecikmesi hesaplanması büyük önem kazanmaktadr. Belirtmek gerekirse, bu çalışma akım-modlu devrelerle yapılan çok az uygulamalardan biridir. Yapılan birkaç çalışmadan kısaca bahsedilmiş ve bizim çalışmamız yanındaki eksikleri de belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis time delay calculations for current-mode circuits are investigated and equivalent circuit models for delay estimation are improved. This is one of the most important problems for us as Electronic Engineers. Many researches are already made for voltage-mode circuits, but our study is one of the few applications for current-mode circuits.During this study, we used the CMOS Core Circuit in DU-TCC1209 which is designed and realized under Project 106E139 supported by the Scientific & Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) in 2009 [5]. Primarily, a detailed literature survey was performed. Afterwards, missing in the literature identified and this work has continued on that topic. The first aim was to calculate time delay on current-mode circuits, then crosscheck the obtained results with simulation and bench tests. There are two phases in the calculation of the time delay: first, an equivalent circuit model has to be developed then analyzing the obtained equivalent circuit model, time delay formulae have to be extracted in terms of circuit elements' parameters. Some complicate calculation is performed with Wolfram Mathematica programme. Then simulations and bench tests have to be performed to confirm the theoretical analysis. To further verify the delay formulation in current-mode circuits, the CMOS Core Circuit in DU-TCC1209 [5] has been simulated, bench-tested and time delay results given for three different nodes. After that with connecting two or four core circuits in a loop and a ring-oscillator circuit is proposed. The time delay of this ring-oscillator circuit is calculated. In the second step, the simulation results using SPICE Simulation Program are given and compared with theoretical ones. Finally, the ring-oscillator circuit is tested experimentally in the laboratory. That, calculated, simulated and measured delays agree quite well can be concluded. This application, which is obtained perfect results, throw light on the further suggestions such as phase detectors, modulators, clippers and comparators. The publications and the presentations on the thesis are given end of the thesis.