The design and construction of a tea molecular nitrogen laser system
- Tez No: 3785
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. J. WETHERİLT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETÇE Bu çalışmada, organik boya lazerlerinin pompalanması amacıyla, atmosfer basıncında çalışan, enine uyarmalı bir azot lazerinin tasarımı ve yapımı işlenmiştir. Fiziksel dizgelerin deneysel çözümlenmesinde, bilimsel disiplinlerin çoğu, gereksinimlere göre uyarlanmış parametrelerde hızlı uyarıcı mekanizmalar kullanırlar. slı ışık darbeleri, ırımlar varatmada. aratmada, na] Bu tezde sözü geçen azot lazeri, yarı iletken fiziğinde sürdürülen çalışmalarda, doğrusal olmayan optik ve çok hızlı görüngülerin çözümlenmesi çalışmalarında kullanılmak üzere bir boya lazerini pompalamak için tasarlanmıştır. Çalışma süresi içerisinde azot lazerinin yapımı tamamlanıp, boya çözeltileri içerisinde ışıldama ve lazer etkisinin gözlemlenmesine çalışıldı. Azot gazındaki lazer ışıldamasının darbe genişliği, ışık şiddeti, dağılması gibi bir takım fiziksel parametrelerin kuramsal ve deneysel kestrimleri için çalışmalar yapıldı. Ölçüm aygıtlarının eksikliği nedeniyle fiziksel parametrelerle ilgili kesin bilgiler verilmemekle birlikte, bu çalışmada, enine uyarılan azot lazerinin tasarımı ve yapımıyla ilgili bilgi ve genel fiziksel koşullara ilişkin gözlemlerle, hızlı darbelerin ölçülmesi yöntemleri ve lazer ışıması için gerekli koşullarla ilgili bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the design and construction of a molecular nitrogen laser intended as a pump source for a dye laser system is presented. This laser emits radiation at a wavelength of 337.1 nanometers and uses Blumlein switching to achieve fast (~ a few nanosecond width) and high peaK power (~ a few hundred Kilowatts) pulses. It operates using atmospheric pressure nitrogen with a cavity length of ten centimeters. The incorporation of this laser into a wavelength tunable, pumped dye laser system is outlined. Methods for studying fast optical pulses are given. IV