Performance of a technical analysis tool in the İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 36380
  2. Yazar: KEMAL BECEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sında işlem yapan teknik analistler, teknik analiz yöntemlerini kullanarak daha fazla getiri elde ettiklerine inanmaktadırlar. Çoğu teknik analiz yöntemleri, popüler olan hareketli ortalama yöntemlerinin bazı çeşitlerini kullanırlar. Kendisini piyasa şartlarına uydurabilen hareketli ortalama yöntemi, hareketli ortalama yönteminin daha gelişmiş bir modelidir. Bu çalışmanın yapılış nedeni, kendisini piyasa şartlarına uydurabilen hareketli ortalama yöntemini kullanarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sında işlem yapılırsa, daha fazla getiri kazanılıp kazanılmayacağını bulmaktır. Bulgular aynı zamanda istanbul Menkul Kıymetler Borsasının bu teknik analiz yöntemine göre etkin olup olmadığına da ışık tutacaktır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technical analysts in the Istanbul Stock Exchange believe that they obtain excess profits by dealing according to the technical tools. Most of the technical tools use some variant of the popular moving averages tool. Adaptive moving average is a tool that is advanced form of moving averages. This study tries to find if it is possible to obtain excess profits by dealing in Istanbul Stock Exchange according to the adaptive moving average tool. The findings also shed some light on whether the Istanbul Stock Exchange is efficient with respect to this technical analysis tool.