Biyolojik çalışmalarda kullanılan bazı önemli boyarmaddelerin genotoksisitelerinin araştırılması
Genotoxicity evaluation of several important dyestuff used in biological studies
- Tez No: 363890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünya çapında yıllık 800.000 tonun üzerinde boyarmadde üretilmekte ve bunların %60-70'ini azo boyarmaddeler oluşturmaktadır. Azo boyarmaddeler başta tekstil ve gıda endüstrisi olmak üzere birçok farklı endüstride önemli kullanım alanı bulmaktadırlar. Azo boyarmaddelerin kimyasal yapısına rağmen bu boyarmaddelerin mutajenite ve genotoksisite çalışmaları yetersiz kalmıştır. Bu çalışmada, biyoloji laboratuvarlarında kullanılan Evans blue, Orange G ve Amido Black 10B azo boyarmaddelerinin mutajenik ve genotoksik özellikleri Ames/Salmonella, E. coli WP2 ve RAPD-PCR kısa zamanlı test sistemleri kullanılarak araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda boyarmaddelerin uygulanan konsantrasyonlarda sitotoksik ve mutajenik etki göstermediği ve biyoloji laboratuvarlarında kullanılmasında sakıncalarının olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Over 800,000 tons of dyestuffs are annually produced throughout the World, of which 60–70% are azo dyes. Besides of their primary usage in the textile and food industries, azo dyes are commonly found in many different industrial areas. Although chemical structures of azo dyes are well known, the knowledge about their mutagenicity and genotoxicity is insufficient. In this study, mutagenic and genotoxic properties of Evans Blue, Orange G and Amido Black 10B azo dyes used in biology laboratories were investigated using Ames/Salmonella, E. coli WP2 and RAPD-PCR short-time test systems. As a result, in application concentrations of tested dyes, cytotoxic, mutagenic and genotoxic effects have not been determined and according to the results, these dyes can be safely used in biology laboratories up to tested concentrations.