Sukroz ve glukoz varlığında saccharomyces cerevısıae'da ilgili gen bölgelerinde meydana gelen epigenetiksel değişimlerin araştırılması
Determination of epigenetic changes depending on presence of sucrose and glucose in related gene regions of saccharomyces cerevisiae
- Tez No: 363891
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Saccharomyces cerevisia'da SUC2 ve HXT10 gen bölgelerinde çevresel uyaranlardan biri olan besinin meydana getirdiği epigenetiksel değişimler, kantitatif metilasyon analizlerden biri olan COBRA (Combined Bisülfite Restriction Analysis) yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada SUC2 ve HXT10 gen bölgelerine glukuz, sukroz ve glikoz+sukroz varlığında epigenetiksel değişimler araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda SUC2 ve HXT10 gen bölgeleri için tasarlanan primerlerin bağlanma bölgelerindeki sitozinlerin metilasyon durumlarının S. cerevisiae'daki sukroz metabolizmasının düzenlenmesinde rolü olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this present study, SUC2 and HXT10 gene regions examined in Saccharomyces cerevisiae which are the related with consisting of nutrients epigenetic changes. This changes researched with the one of the quantitative methylation analysis COBRA (Combined Bisulfite Restriction Anaysis). In these study has investigated to presence of glucose, sucrose and glucose + sucrose in the HXT10 and SUC 2 gene regions. As a result of studies primers designed for methylation status of cytosines in the binding region of sucrose metabolism in HXT10 and SUC2 have no role in Saccharomyces cerevisiae