Akut pankreatit oluşturulan sıçanlarda karvakrol'ün pankreas üzerine etkileri
The effects on the pancreas of carvacrol in acute pancreatitis- induced rats
  1. Tez No: 363894
  2. Yazar: YELİZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, serulein indükleyerek oluşturulmuş Akut Pankreatit (AP)'li sıçanların pankreas dokusundaki hasara karşı Karvakrol (KAR)'ün etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, 56 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan (250-300 g) sekiz gruba ayrıldı: (I) Kontrol grubu (%0,9'luk serum fizyolojik intraperitonal (İP) uygulandı); (II) AP grubu (50 µg/kg serulein 1 saat arayla dört İP enjeksiyonla uygulandı); (III, IV ve V) KAR grupları (50, 100, 200 mg/kg KAR, İP enjeksiyonla uygulandı); (VI, VII ve VIII) AP+KAR grupları (serulein enjeksiyonundan 2 saat sonra KAR dozları uygulandı). 12 saat sonra, sıçanların kan serumunda lipaz ve amilaz seviyeleri ölçüldü. Ayrıca pankreas dokusunda Malondialdehit (MDA) gibi oksidatif stres belirleyicisi ve Süperoksid dismutaz (SOD), Katalaz (CAT) ve Glutatyon peroksidaz (GPx) gibi antioksidan enzimlerin aktiviteleri değerlendirildi. Diğer yandan, hayvanların pankreas ağırlıkları tespit edildi ve histopatolojik incelemeler yapıldı. Mikroskobik incelemeler için farklı boyama metotları uygulandı ve skorlama sistemi kullanıldı. AP'li hayvanlar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, amilaz ve lipaz seviyelerinde belirgin bir artışın olduğu gözlemlendi. AP+KAR gruplarında enzimlerin seviyeleri artan KAR dozuna bağlı olarak giderek azaldı. Aynı zamanda KAR, pankreatit ile teşvik edilmiş MDA seviyesini azalttı. Bununla beraber, AP grubunda SOD, CAT ve GPx aktiviteleri belirgin bir şekilde arttı ve pankreasın ağırlığı kontrol grubuna benzer değer aldı. KAR uygulaması ile artan oksidatif stres azaldı ve normal pankreas ağırlık kazancı gözlendi. Ayrıca, AP pankreasın histolojik yapısında belirgin bir patolojiye sebep oldu (infiltrasyon, konjesyon, sinüzoidal dilatasyonlar, ödem, vakuolizasyon, nekrotik alanlar, azalan glikojen ve artan kollojen lif ağı). Fakat tek başına KAR uygulanan deneysel gruplarda herhangi bir patolojik değişiklik gözlenmedi. Üstelik 200 mg/kg KAR'ın uygulanması AP grubunda pankreas hasar skorunu belirgin bir şekilde azalttı. Bu araştırmanın sonuçları, pankreas dokusunda KAR'ın etkili bir antioksidan olduğunu ortaya koydu. Nitekim, KAR'ın artan dozları AP'in sebep olduğu oksidatif strese karşı pankreas hasarlarını azalttı ve yüksek dozda belirgin bir şekilde olumlu etkiler sundu.
Özet (Çeviri)
In this investigation, it is aimed to determine of the effects of CAR against pancreas injury induced by AP. With this aim, 56 rats of the Sprague-Dawley type (250-300 g) were divided into eight groups as follows: Group control (0,9% of saline solution was administered intraperitoneally (IP)); (II) Group AP (50 µg/kg of caerulein at 1-h intervals was given by four IP injection); (III, IV ve V) CAR groups (50, 100, 200 mg/kg CAR were administered by one IP injection); (VI, VII and VIII) AP +KAR groups (CAR doses were given after 2 h of caerulein injection). 12 h later, the amylase and lipase levels in all serum samples of rats were determined. The pancreas tissue was dissected and its weight was determined. On the other hand, the oxidative stress marker as malondialdehyde (MDA) and were evaluated activities of antioxidant enzymes as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) in pancres tissue. Besides, the weight of pancreas of animals was determined and performed histolopathological examinations. The different staining methods were applied for microscopic examinations and scoring system was used. AP group compared to control group animals a significant increase in levels of amylase and lipase were observed. The levels of enzymes reduced in AP+CAR groups as depending on the increasing doses. Also, CAR decreased pancreatitis-induced MDA level. On the other hand, the SOD, CAT ve GPx activities were significantly altered and decreased the weight of normal pancreas in the AP group. With CAR administration, increased oxidative stress were normalized and observed pancreas weight gain. Additionally, AP caused a marked pathology in histological picture of pancreas (infilitration, congestion, sinüsoidal dilatations, edema, vakuolisation, aciner necrosis, decreasing glycogen and increasing collagen fiber network). Whereas, any pathological change was not observed at the experimental groups receiving CAR alone. Furthermore, administration of CAR (200 mg/kg) significantly decreased the pancreas damage score in the AP group. The results of this investigation prominently revealed an effective antioxidant of CAR in pancreas tissue. As a matter of fact, the increasing doses of CAR decreased pancreatic damages against AP-induced oxidative stress and the high dose of CAR presented significantly positive effects