Farklı saman çeşitlerinin mikrobiyal inokülasyon yoluyla yem değerlerinin artırılması
Enhancement of nutritive value of different kinds of straw by microbial inoculation
- Tez No: 363895
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ALGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada katı hal fermentasyonu yoluyla arpa ve buğday samanlarının yem değerlerinin artırılması amaçlanmıştır. Bu maksatla önce lignoselülolitik aktivitesi yüksek olan 3 adet mikrofungus (X, Mu ve Yk) ve 1 adet bakteri (E7) çürümüş odun, saman ve talaş örneklerinden izole edilmiştir. Bu izolatlar klasik (sitolojik ve biyokimyasal) ve moleküler (MIS ve 16S rRNA) yöntemlerle Aspergillus sp (X), Penicillium sp. (Mu), Trichoderma harzianum (Yk) ve Pseudomonas putida (E7) olarak teşhis edilmiştir. Ayrıca standart suş olarak ARS Kültür Koleksiyonundan temin edilen Streptomyces setonii B-2555 kullanılmıştır. Azot bakımından zenginleştirilmesi için, samanlara mısır maserasyon sıvısı (CSL) ilave edilmiştir. Arpa, buğday ve arpa-buğday samanları bu mikroorganizmalar ile inoküle edilmiş ve 30 günlük inkübasyon peryodundan sonra kontrol ve deney gruplarında kuru madde (KM), ham kül (HK), ham protein (HP), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) ve asit deterjan lignin ((ADL) analizleri yapılmış ve selüloz (ADF-ADL), hemiselüloz (NDF-ADF), kuru madde sindirilebilirliği (KMS), kuru madde tüketilebilirliği (KMT), nisbi yem değeri (NYD) ve yem kalitesi (YK) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, S. setonii B-2555 ve T. harzianum (Yk) ile inokülasyon, samanın yem kalitesini 5. dereceden 3. dereceye yükseltmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research work the particular aim is to increase the nutritive values of wheat and barley straws by solid state fermentation. For this purpose, three microfungi (X, Mu and YK) and one bacterium (E7) those have high lignocellulolytic activity were isolated from the samples of decay wood, fodder and sawdust. This isolates were identified as Aspergillus sp (X), Penicillium sp. (Mu), Trichoderma harzianum (Yk) and Pseudomonas putida (E7) by using the classical (cytological and biochemical) and molecular ( MIS and 16S rRNA) methods. In addition, Streptomyces setonii B-2555 which was obtained from the ARS Culture Collection (USA) was used as standard. To increase the nitrogen content of straws, corn steep liquor (CSL) was added to them. Wheat, barley and wheat-barley straws were inoculated by these microorganisms. After the incubation period of 30 days, contents of dry material (DM), crude ash (CA), crude protein (CP), acid detergent fiber (ADF), neutral detergent fiber (NDF) and acid detergent lignin (ADL) of samples taken from control and experimental groups were analysed and the levels of cellulose (ADF-ADL), hemicellulose (NDF-ADF), digestibility of dry matter (DDM), expendability of dry matter (EDM), relative food value (RFV) and forage quality (FQ) were calculated. As a result, nutritive value of straws were risen from the 5th quality to 3rd quality.