Süreç kontrol diyagramlarının gaz armatürleri imalatında uygulanabilirliği
Applicability of process control charts in gas fixtures production
  1. Tez No: 363924
  2. Yazar: ESRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP BARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İşletmelerde kalitenin sağlanması ve sürekliliğinin izlenmesi için bugün en çok kullanılan yöntemlerin başında istatistiksel kontrol teknikleri gelmektedir. Bunun için istatistiksel süreç kontrol tekniklerinin çok iyi bir şekilde anlaşılması ve uygulanması gerekmektedir. Çalışmada gaz armatürleri imalatında istatistiksel süreç kontrol tekniklerinden özellikle kontrol diyagramlarının kullanımı açıklanmıştır. Çalışmada bir aylık periyotta elde edilen ölçüm sonuçları ile kullanılması gereken kontrol diyagramı belirlenmiştir. Shewhart süreç kontrol diyagramlarına alternatif olarak geliştirilen ve Shewhart süreç kontrol diyagramlarından iyi sonuç alınamayan durumlarda kullanılan Cusum süreç kontrol diyagramının kullanılması bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde istatistiksel süreç kontrol ve varyasyon kavramı ile istatistiksel süreç kontrol diyagramları konuları işlenmiştir. İkinci ve üçüncü bölüm, Shewhart süreç kontrol diyagramları ve Cusum, Ewma süreç kontrol diyagramları hakkında bilgileri içermektedir. Dördüncü bölümde süreç yetenek analizi konusu ele alınmıştır. Beşinci bölümde gaz armatürleri imalatında sürecin kontrol altında olup olmadığı istatistiksel süreç kontrol tekniklerinden histogram, MR-IX ve Cusum süreç kontrol diyagramları ile araştırılmıştır. Bu tekniklerden hangisinin imalatta kullanılması gerektiği uygulamanın sonuçları ile karşılaştırılarak en son bölümde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
To ensure the quality and to monitor of consistency in business, today's most widely used method is statistical control techniques. For that, process control techniques must be unterstood and implemented very well. In this study, the usage of control diagrams are described particularly in statistical process control techniques in gas fixtures production. It is determined which control diagram should be used according to results of the measurements obtained in one month period. Usage of Cusum control diagram, that is developed alternatively to the Shewhart process control diagrams and that is used in the case of not obtaining good results from Shewhart process control diagrams, is the basis of this study. In the first part of this study, statistical process control and statistical control diagrams with the concept of variation were described. The second and third sections contains information about Shewhart, Cusum and Ewma process control diagrams. In the fourth part, the process capability analysis issues are discussed. In the fifth chapter, it was investigated that whether the process of the gas fixtures production is under control or not via statistical process control techniques called histogram, MR-IX and Cusum process control diagrams . It was evaluated which of these techniques should be used by comparing the results of implementation, in the last section.