V2362 CYG'nin (NOVA CYGNI 2006) fotometrik, spektroskopik ve görüntü analizi
Photometric, spectroscopic and imaging analysis of V2362 CYG (NOVA CYGNI 2006)
- Tez No: 363923
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TALAT SAYGAÇ, DR. SİNAN ALİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tez çalışmasında, patlama sonrası ışık eğrisinde nadir olarak rastlanan ikinci bir maksimum gösteren V2362 Cyg novasına ait elimizde bulunan fotometrik, tayfsal ve doğrudan görüntüleme verilerinin analizlerinin yapılması ve sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Tez süresince kataklismik değişenlerin ve bunların önemli bir grubunu oluşturan klasik novaların doğası araştırılmış, V2362 Cyg hakkında detaylı literatür taraması yapılmış ve elimizdeki verilerin IRAF paket programı ile fotometrik, tayfsal ve görüntü analizleri yapılmış, daha sonra fotometrik verilerden elde edilen parlaklık ve zaman bilgileri DCDTF dönüşümü ile frekans analizine sokulmuş ve elde edilen sonuçlar literatür çalışmalarıyla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, bir klasik nova olan V2362 Cyg'nin ışık eğrisinde görülen ikinci maksimum nedeniyle sınıflandırılma sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Kullanmış olduğumuz fotometrik verilerin sonucunda elde ettiğimiz ışık eğrilerindeki parlaklık değişimleri ve tayfsal verilerde yapmış olduğumuz çizgi tanımlamalarının ve bu çizgilerin şiddet ve profil değişimleri literatür çalışmalarındaki çizgilerle benzer ve uyumludur. Tek gecelik doğrudan görüntüleme verilerinde yapılan indirgeme ve ölçümler sonucunda nova etrafında zarf oluşumuna ulaşılamamıştır. Fotometrik verilerin IRAF ile yapılan indirgeme işlemlerinin ardından DCDTF ile yapılan periyot analizi sonucunda novanın periyodu 0,1442 – 0,1498 gün aralığında bulunmuştur. Elde edilen periyot değeri literatürdeki üç çalışmadan biri ile uyumlu olarak bulunmuş, ancak literatürdeki tutarsızlık nedeniyle periyot analizinin daha detaylı gözlemlerle tekrarlanarak doğrulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aimed to analysis the available photometric, spectroscopic and imaging data of V2362 Cyg which shows a rare second maximum on the light curve after the explosion and investigate the results. In the process for preparing this thesis, we investigated the nature of cataclysmic variables (CVs) and a group of this CVs classical novae (CN), we made a detailed literature review of V2362 Cyg classical nova and we reduced photometric, spectroscopic and imaging data by using IRAF, and then magnitude and time data which aqcuired from photometric reduce used for period analysis by using DCDTF transform and finally we compared our results with literature. In the results of this study, we conclude that it is needed of revised the classification system of V2362 Cyg classical nova because of the second maxima on the light curve. Magnitude changes in our light curves which aqcuired from photometric data and line identifies and profile – flux changes in our spectroscopic data are similar and compatible with literature. In consequence of the reduction and measurements of one night imaging data we can not reach the shell formation around the nova. As a result of the period analysis by using DCDFT transform after the photometric reduction in IRAF, we found the orbital period of nova between 0,1442 – 0,1498 days. This result compatible with one of three studies about orbital period in the literature, but we conclude that orbital period must be determined again due to the incompatibility of the values given in the literature.